Sokol, síla tradice

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Magazín o současné činnosti i minulosti České obce sokolské, založené v roce 1862

Přehrát video

Obsah pořadu

» Soutěž

Pořad o fenoménu československé historie Sokolu, který se výrazně podílel na vzniku republiky a mezi válkami měl až milion členů, vznikl ve spolupráci České televize, České obce sokolské a agentury Leman. Jde o týdeník, jehož dramaturgem je zkušený redaktor Redakce sportu ČT Jakub Bažant, jenž připravil koncept pestrého magazínu využívající jak publicistické, tak i reportážní prvky k příblížení současnosti sokolského hnutí i jeho historického významu.

Rubriky
 • Župa – Jedná se o představení činnosti župy prostřednictvím ukázání činnosti 3–4 sokolských TJ. Výběr natáčených aktivit i rozhovory se neomezují jen na nácvik skladeb, sestřihy ze sportovních akcí či sokolské všestrannosti, ale prezentují i špičkové sokolské sportovce, trenéry a cvičitele. Své místo v představení župy mají i zkoušky či vystoupení folklórních, divadelních, loutkářských a jiných kroužků.
 • Celostátní akce – Jde o reportáž ze sportovních akcí, secvičných i společenských setkání, kde dominuje informační rovina.
 • Sokolská historie – Využívá archivní filmové záběry, velmi často s původním komentářem Za všechny lze jenovat film Martina Friče X. všesokolský slet, Praha, 1938.
 • Medailon – Tato rubrika představuje současné významné členy ČOS. Jde buď o známé osobnosti, které se významným způsobem prosadily či zasloužily o stát nebo o současníkům prakticky neznámé cvičitele, reprezentanty, starosty, vzdělavatele, kteří Sokolu zasvětili celý život.
 • Sokolská architektura – Smyslem je ukázat, jak kvalitní sokolské stavby (sokolovny, kina, hřiště) v různých obdobích a stylech vznikaly, v čem jsou výjimečné, jaké prvky je zdobí a jak slouží dodnes. Odborným spolupracovníkem je profesor dr. Rostislav Švácha, vědecký pracovník Ústavu dějin umění AVČR v Praze, editor knihy Naprej: Česká sportovní architektura 1567-2011.
 • Sokol a já – Vesměs známé osobnosti, členové i nečlenové Sokola v této rubrice vyjadřují svůj osobní vztah k Sokolu a sokolství. První byla sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská.
 • Sokolská mozaika – Rubrika využívající výjimečné fotografie z ojedinělé publikace vydané speciálně k XV. Všesokolskému sletu Byli jsme a budem.

Více na portálu ČT24

 • Sokol slaví, vydal knihu a pamětní mince

  16. 5. 2012

  Praha - Sokolské hnutí letos slaví hned několik výročí. Právě dnes představila Česká obec sokolská knihu ke sto padesáti rokům založení. To připomínají také nově vydané zlaté a stříbrné pamětní mince. Jubilejní výročí má ale i patnáctý všesokolský slet, který se koná letos v červnu.

 • Sokol už na svá sportoviště nemá peníze

  27. 2. 2012

  Jižní Čechy – Nejstarší tělovýchovná organizace Sokol předává některé sokolovny a sportoviště pod správu obcí. Na jejich provoz a údržbu totiž chybí peníze. Sokol letos oslaví 150 let od založení, dlouhodobě ho trápí nedostatek financí. Jde o důsledek nekoncepční podpory sportu ze strany státu, jak tvrdí starostové.

 • Sokol - touha po zdraví těla, ducha i národa stále přetrvává
  Sokol - touha po zdraví těla, ducha i národa stále přetrvává

  16. 2. 2012

  Praha - Z podnětu Miroslava Tyrše, Jindřicha Fügnera a dalších osobností byla 16. února 1862 založena první tělovýchovná organizace v tehdejší habsburské monarchii, Tělocvičná jednota pražská. Známé jméno Sokol, jehož autorství je připisováno pedagogu Emanueli Tonnerovi, bylo přijato až na valné hromadě o dva roky později. Sokolské hnutí se podílelo na všeobecném rozvoji tělovýchovy, působilo ale také povzbudivě na národní hnutí. Ve své historii byla organizace třikrát zakázána, naposledy činnost obnovila v roce 1990.

 • Sokol jubiluje, oslavy zahajuje ostravská výstava

  15. 2. 2012

  Ostrava – Rovných 150 let od založení tělovýchovné jednoty Sokol začíná v ostravské nové radnici výstava věnovaná místní historii i současnosti organizace, jež byla v minulosti jedním ze symbolů českého národa a přežila i několik zákazů. Představuje i současnost Sokola zejména v Moravskoslezském kraji – navzdory zažitým představám jde o otevřenou organizaci, která stále láká mladé lidi, podle Vlastimila Bulawy ze Sokolské župy Moravskoslezské je v regionu téměř polovina sokolů mladší osmnácti let.

Diskuse diváků
 • Václav Dostál 21. 5. 2012 16:19

  150 let v pohybu pro národ veškerý

  Je záslužné, že ČT konečně uveřejňuje pořad "Sokol - síla tradice" Po mnoha svobodných letech přichází tak ke slovu spolek, který pěstuje nejen tělesnou zdatnost, ale také duševní svěžest a nefalšované bratrství i neformální vlastenectví! Je velmi přínosné, že už to dělá 150 let! Nazdar! Václav Dostál, župní vedoucí Věrné gardy Olomooucké župy Smrčkovy a člen Ústředního cvičitelského sboru seniorů a seníorek při náčelnictvu ČOS.

 • Petr 28. 8. 2012 19:06

  Děkuji za krásný pořad o Sokolu! Paní Čáslavská mě svým nefalšovaným vlastenectvím a pokoru dojala, stejně ja…

 • J.Č. 1. 7. 2012 19:24

  Dotaz

  Dobrý den, zajímalo by mě, kdo je autorem úvodní znělky pořadu "Sokol, síla tradice"? Pokud někdo dodá i …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 20 minut – Rok výroby: 2012 – P
Žánr: Sport
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje