Cena Antonína Dvořáka 2012

Záznam dnešního předávání prestižní ceny a koncertu vynikajícího čínského klavíristy Lang Langa ze Španělského sálu na Pražském hradě. Cenu uděluje Akademie klasické hudby. Moderuje J. Voldánová. Režie B. Hončarivová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Cenu Antonína Dvořáka pro rok 2012 získala Ludmila Dvořáková

Vyhlašovatelem Ceny Antonína Dvořáka je od roku 2009 obecně prospěšná společnost Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Projekt se koná za podpory Ministerstva kultury České republiky a Magistrátu hl. města Prahy. Posláním projektu je ocenění osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí.

Akademie klasické hudby o.p.s. byla založena v roce 2002 za účelem propagace českého hudebního umění, zejména pomocí pořádání a udílení Ceny klasické hudby. Jejím cílem je šíření a popularizace kulturních hodnot, podpora cestovního ruchu, rozvíjení kultury ve všech jejích oblastech a v neposlední řadě také podpora mladých umělců, začínajících hudebníků a podpora zájmu o kulturu a klasickou hudbu u mladé generace.

Součástí slavnostního večera udílení Ceny Antonína Dvořáka bude klavírní recitál významného světového klavíristy Lang Langa. Čínský klavírista, jehož vystoupení ozdobilo mimo jiné slavnostní ceremoniál zahájení letní olympiády v Pekingu v roce 2008, se do české metropole vrátí po šesti letech. Lang Lang, jehož aktuální deska Můj klavírní hrdina vzdává hold Ferenci Lisztovi, se v Praze představí s programem složeným z děl J. S. Bacha, F. Schuberta a F. Chopina.

Nominace Akademie klasické hudby (v abecedním pořadí):

Soňa Červená

Soňa Červená Mezzosopranistka a operní pěvkyně Soňa Červená je držitelkou ceny Thálie z roku 2004 (zvláštní cena kolegia) a medaile Artis Bohemiae Amicis. Ztvárnila několik filmových rolí. Po válce působila nejprve v divadle u Voskovce a Wericha, svou profesionální operní kariéru začala poté v Brně, odkud po sedmi letech přešla do Berlína. V nejvýznamnějším východoněmeckém operním divadle tenkrát vytvořila role, které ji otevřely cestu na prestižní světové scény Západní Evropy i do Spojených států amerických.

Soňa Červená byla protagonistkou avantgardních divadelních realizací 60. až 80. let, v jejichž rámci nastudovala rozsáhlý koncertní repertoár písňový, kantátový a oratorní. Její umělecké působení bylo dvakrát oceněno titulem komorní pěvkyně – v Berlíně 1960 a ve Frankfurtu 1978. Její aktivity jsou spojeny i se scénou renomovaného hamburského činoherního divadla Thalia. Soňa Červená stále aktivně vystupuje. V listopadu loňského roku měla na scéně Stavovského divadla premiéru Čapkova Věc Makropulos se Soňou Červenou v hlavní roli.

Ludmila Dvořáková – vítězka

Ludmila Dvořáková Ludmila Dvořáková studovala zpěv na pražské konzervatoři, po absolutoriu v roce 1949 nastoupila angažmá u ostravské opery (debutovala náročnou Káťou Kabanovou), v letech 1954–59 byla sólistkou opery Národního divadla v Praze. Po působení v Bratislavě jí nabídla angažmá západoberlínská Státní opera.

Jedna z nejvýznamnějších českých pěvkyň 20. století se specializovala především na Wagnera a Strausse. Celosvětově uznávaná sopranistka vystupovala v mnoha předních světových operních divadlech, např. ve Státní opeře ve Vídni a v Berlíně, v Bayreuthu, v Teatro Colón (Buenos Aires), v Metropolitní opeře, v Covent Garden, v La Scale a dalších. Je nositelkou mnoha významných cen a vyznamenání.

Iván Fišer

Iván Fišer Maďarský dirigent Iván Fischer je spoluzakladatelem Budapest Festival Orchestra, zakladatelem maďarské „Mahler Society" a patronem britské charitativní organizace The British Kodály Academy. Obdržel zlatou prezidentskou medaili Maďarské republiky za své služby při budování mezinárodních kulturních vztahů, i Crystal Award, kterou uděluje Světové ekonomické fórum. Francouzská vláda jej vyznamenala Řádem umění a literatury, v rodném Maďarsku obdržel tamní nejprestižnější umělecké ocenění – Kossuthovu cenu. Je nositelem několika hudebních cen, mimo jiné za své četné nahrávky Dvořáka.

Milan Škampa

Milan Škampa Houslista a violista Milan Škampa se stal sólistou Českého rozhlasu již ve svých šestnácti letech. Mezi lety 1945 a 1955 byl sólistou Radia Praha, od roku 1956 byl violistou slavného a mezinárodně ceněného Smetanova kvarteta, které za dobu své existence odehrálo tisíce koncertů ve více než pěti desítkách zemí. Škampa působil ve Smetanově kvartetu po 33 let, hrál přitom na violu Ferdinanda Augusty Homolky, na kterou hrál i Antonín Dvořák.

Společně s Josefem Sukem natočil coby sólista České filharmonie nahrávky pro významná hudební vydavatelství (nahrávky pro Supraphon, Denon, EMI, Westminster, Angel a Toshiba). V roce 1952 získal na Karlově univerzitě v Praze doktorát v oboru hudební vědy, specializuje se na Smetanu, Dvořáka, Janáčka, Suka a Martinů. V roce 2002 se podílel na založení Evropské akademie smyčcových kvartet ve Florencii.

Stopáž75 minut
Rok výroby 2012
 P
ŽánrZábava