Svět zázraků

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 48  
Sdílet
| Poslat odkaz

Bolí vás záda?

Na problémy se zády si stěžují téměř ¾ dospělých Čechů. Bolesti zad se dají označit za populační nemoc dnešní doby, a proto není divu, že stále roste i počet operací. Někteří odborníci poukazují na to, že mnoho zákroků je zbytečných.

Při pohybu je mezi obratli 23 plotének stlačováno a přitom ztrácejí míšní tekutinu. Po uvolnění se opět roztáhnou a nasají tekutinu jako houba. Při vyhřeznutí ploténky se jádro vytrhne z pevného pouzdra, a pokud tlačí na nerv, dochází k bolestem. Podle odborníků ale 98 % lidí trpících bolestmi zad, nemá vážné onemocnění a mohou být ošetřeni bez operace. A mezi ty patří i pacienti s vyhřezlou ploténkou. 40 % všech operativních zásahů do páteře je proto zbytečných. Skutečně nezbytná je operace u zlomenin páteře, pokud je ohrožen nerv nebo hrozí ochrnutí svalů. Studie ukázala, že každý dvanáctý pacient trpí po přijetí protéz většími bolestmi.

Pacienti stěžující si na bolesti zad mají většinou poruchy ve funkci svalů. To se týká silové oblasti nebo oblasti koordinace. Hýbeme se málo, sedíme často a necháváme naše svaly zakrnět. Bolesti v kříži jsou druhým nejčastějším důvodem, proč navštěvujeme lékaře. Ošetření zad přijde ročně na miliony korun. Bolavá záda nemají příčinu v konkrétním bodě na páteři. Pokud všechny kosti, šlachy a svaly spolupracují, jsou naše pohyby bezbolestné. Zejména se to pozná při chůzi. Aby tělo dokázalo odrážet nápor impulzů působících na páteř, musí být dostatečně funkční svalstvo celého trupu. Svalstvo chrání páteř, a když tu schopnost ztratí, tak to může vést k dlouhodobému poškození, a tedy k bolestem. Každý krok je náraz, jenž musí naše tělo odrazit. Pokud svaly nespolupracují, škodíme naší páteři, aniž bychom si toho vůbec všimli. Víc než 80 % problémů se zády vzniká kvůli nerovnoměrnému rozložení svalových skupin, buď kvůli nedostatku pohybu nebo jednostranné zátěži. Jsou to svaly, které drží páteř ve správné pozici, takže špatná rovnováha mezi jednotlivými svaly může vést k nerovnoměrnému zatížení a k bolestem. Problém se může vyskytovat i u svalů v oblasti břicha. Ty jsou pro udržení stability stejně důležité, jako zádová muskulatura.

Pomoc můžeme nalézt taky v bavorském Dachau, na klinice specializované na terapii bolesti. U zad je to často psychika, která způsobuje bolest. Včasná péče může zabránit operaci. Je dobré se vyvarovat stresových situací, lépe usínat i spát. Bolest, která nemá vysvětlení, je něco, co nás děsí. Do týmu tady proto nepatří jen ortopedi, ale i anesteziologové, psychologové a psychoterapeuti. Pečlivě analyzují bolesti každého pacienta. Přijímací pohovor trvá 2 dny a pak se vytvoří terapie. Úspěšnost je víc jak 60 %. Jde o nejefektivnější koncept při chronických bolestech zad.

Pokud trpíte bolestmi zad, zvažte, zda se necháte přemluvit k operaci. Hlavně zůstaňte aktivní. Pohyb je úplně nejdůležitější. Pokud bolesti neodezní po týdnech terapie, zkuste se poohlédnout po klinice bolesti. Většinou není na vině vyhřezlá ploténka, ale stres, psychické problémy a ochablé svalstvo.

» Zdraví

Stopáž: 24 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST
Žánr: Magazín
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Anketa
Nakupujete rádi dárky?
50 % Ano 12 % Nevadí mi to 27 % Ne, raději je dostávám 11 % Ne, raději je vyrábím