Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Prázdniny se právě přehouply do druhé poloviny a moji medvědí kluci už vážili kolem padesáti kilogramů. Na společných procházkách jsem se unavil daleko dřív než oni a to jsem ani neběhal, ani neskákal, ani nezlobil!

Tentokrát jsem chtěl, aby se kluci napásli borůvek, jako to dělají medvědi v přírodě, jenže oni se raději prali. Když jsem ale natrhal borůvky do dlaně, hned byli u mě. Z ruky borůvky mlsali, to ano, ale sami je nesbírali. Teprve, když jsem jim ukázal keříčky, na kterých rostou, naučili se sladké bobule sami hledat.

Jejich oblíbeným místem se stal i lesní potok. Méďové se brouzdali vodou a obratně lezli po padlých kmenech. Tedy většinou obratně, na tohle byl samozřejmě Kuba. Vojta zase dokázal, jak se liší od obou svých bratrů. Do vody nechtěl, zato na stromy lezl jako drak. Zpočátku mě pokaždé vyděsil – vylezl do větví, tam se obrátil a nevěděl, jak dolů. Oddychl jsem si vždycky, až když zase stál na pevné zemi.

Začátek srpna je dobou, kdy se srnci nechají přilákat na pískání, kterým se ozývá srna. Zkusil jsem zavábit – a vyšlo to. Srnec se opatrně přiblížil. Měl jsem příznivý vítr, a proto mě neobjevil. Byl to ještě mladík plný síly, kterou dával celému okolí najevo. Ani cvakání aparátu jej nevyrušilo.

Když bylo velké horko, chodili se medvědi koupat do rybníka. Matěj i Kuba uměli plavat a rádi ve vodě skotačili. Vojta se cachtal u břehu a do hloubky nikdy nešel. Kuba občas plaval až doprostřed rybníka, hrál si se stulíky i s rákosím a já byl bez sebe strachy, aby se do něčeho nezamotal a neutopil se.

Méďové si stále rádi hráli i se svým lidským kamarádem. Mezi sebou se občas poprali dost hrozivě, ale jemu nikdy neublížili - i když je někdy hodně pokoušel a jejich hra vypadala děsivě. Stačilo však, aby v lese zapraskala větev, a hned byli méďové u svého kluka a hledali u něj ochranu.

Při náročných hrách a běhání po lese se všichni za čas unavili. A tak se uložili právě tam, kde zrovna byli a usnuli. Méďové spali jako malé děti. A jejich člověčí kamarád? Ten zase spal jako medvěd!

Stopáž9 minut
Rok výroby 2001
 ST AD 4:3