E.ON Energy Globe Award ČR

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 15  
Sdílet
| Poslat odkaz

Přímý přenos slavnostního vyhlášení českých „ekologických Oskarů“. Moderují Jan Budař a Martha Issová. Účinkují: T. Klus a J. Kučerovský,
A. Langerová, The Tap Tap a M. Ruppert, Vivaldianno, Duo Aratron Aspis, D. Stará, Kristina, Mighty Shake Zastávka a další. Režie P. Soukup

Ochrana životního prostředí neznamená jen ochranu klimatu, ale rovněž ochranu podzemních vod a krajiny. Prioritou je také zachování světové biodiverzity. Proto je třeba dbát na hospodárné zacházení se zdroji, efektivní koncepce likvidace odpadu a šetrné využívání energií ve všech oblastech lidského konání. Právě takovým projektům, které se svou podstatou zaměřují na efektivní využívání energií a smysluplné využívání nových inovativních metod k získávání a využívání energie, je určena soutěž E.ON Energy Globe Award ČR.

Třetí ročník soutěže E.ON Energy Globe Award ČR, která je často označována také jako udělování „ekologických Oskarů“, má také letos sedm soutěžních kategorií: Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil. Porota složená z odborníků na problematiku hospodárného využívání energií vybrala v každé kategorii v nabité konkurenci celkem 221 projektu 3 nejlepší. Z nich pak na základě bodového hodnocení příp. hlasování členů poroty vzešlo pořadí na 1. až 3. místě jednotlivých kategorií.

Vítězi kategorie se mohou pyšnit projekty:

 • v kategorii Země:
  Bytový dům na Roli – Gärtner s.r.o.
  » více o projektu
 • v kategorii Oheň:
  Zvýšení efektivnosti energetického hospodářství v Psychiatrické léčebně Jihlava metodou energetického managementu – AB Facility a.s.
  » více o projektu
 • v kategorii Voda:
  EKOčištění a mytí cisteren, tanků a jiných hromadných obalů u společnosti Pražské služby, a.s. – Pražské služby, a.s.
  » více o projektu
 • v kategorii Vzduch:
  Snižování emisní zátěže a nákladů na pohonné hmoty – Motor Jikov Group a.s.
  » více o projektu
 • v kategorii Mládež:
  Projekt Vltava-Moldau – Škola česko-německého setkávání
  » více o projektu
 • v kategorii Obec:
  Program podpory ekologického vytápění v obci Písečná – Obec Písečná
  » více o projektu
 • v kategorii Kutil:
  Slaměnka – Lukáš Čejna
  » více o projektu

Těchto sedm projektů se utkalo o přízeň široké veřejnosti v internetovém hlasování, které bude probíhalo do poloviny září na webu www.energyglobe.cz. Tyto hlasy jsou pak využity při určování celkového vítěze letošní soutěže, pro kterého je letos nově určena odměna ve výši 500.000,- Kč.

Vedle hlasování na internetu o vítězi rozhodnou také diváci v sále a tříčlenná televizní porota při slavnostním vyhlášení. To letos proběhne 11. října ve strašnické vozovně v Praze za účasti řady zajímavých hostů a atraktivních interpretů, kteří společně se zábavnými moderátory jistě vytvoří všem finalistům skvělou atmosféru. To, jak si jednotlivé projekty povedou ve velkém finále, budou moci s napětím sledovat i diváci doma u svých televizorů díky přímému přenosu České televize od 20.00 hod. na programu ČT1.

Nejlepší projekty v jednotlivých kategoriích získávají prestižní ocenění a vítězný projekt celého ročníku navíc postoupí do celosvětového finále soutěže EnergyGlobe Award.

Další novinkou letošního ročníku je vyhlášení tzv. Ceny eko energie. Členové odborné poroty nominují tři projekty s ekologickou tématikou, z nichž bude široká veřejnost prostřednictvím internetu a SMS vybírat ten nejlepší. Ten pak získá od společnosti E.ON finanční odměnu, jež bude vyčleněna z prodeje eko elektřiny. Více informací o Ceně eko energie najdete na webu www.eon-cenaekoenergie.cz.

Také letos je soutěž zajímavá pestrostí jednotlivých soutěžních projektů. V prestižním klání se znovu objevily nejen zajímavé projekty na úspory energie v podobě průmyslových řešení, ale také neuvěřitelně vynalézavá řešení soukromých osob v kategorii Kutil. Bez povšimnutí nemohly při hodnocení poroty zůstat letos ani projekty řady českých obcí, které hledají možnosti úsporného využívání energie – a tím i obecního rozpočtu – tak také možnosti pro motivaci svých obyvatel k úsporám energie v každodenním životě. Neopomenutelnou kategorií soutěže je Mládež, ve které představují své nápady a řešení žáci základních, středních i vysokých škol. Ve třetím ročníku soutěže tuto kategorii zdobí nejen důmyslné vynálezy mladých studentů, ale také unikátní projekty pro zviditelnění a propagaci problematiky úspor energie.

Zajímavých projektů se v letošní soutěži objevilo takové množství, že se energetická společnost E.ON rozhodla udělat zvláštní Cenu energetické společnosti E.ON, a to za rozšiřování povědomí o tématu energetické efektivity mezi mládeží.

Navíc se také porota rozhodla krom 21 nominovaných projektů ocenit speciální Cenou poroty i nejlepší průmyslové řešení pro úspory energie. To vybírala ze všech přihlášených projektů firem v jednotlivých kategoriích. Zájem českých společností a podniků o prezentaci realizovaných úsporných řešení v jejich provozech je tak jednoznačným dokladem, že problematika úspor energie a efektivního nakládání s nimi se i v České republice stává důležitým tématem.

Dokládá to mimo jiné i podpora institucí a firem, které se staly partnery projektu. Ať již se jedná o dlouhodobou podporu projektu ze strany Česko-německé obchodní a průmyslové komory či letos nově o spolupráci s nadací Forum 2000, kterou založil bývalý prezident Václav Havel, a která již od roku 1997 pořádá setkání význačných osobností z celého světa.

Dalším partnerem je akciová společnost Wienerberger cihlářský průmysl, která se stala patronem kategorie Země; v kategorii Oheň je to společnost PREOL, a.s. Dlouholetým partnerem je také společnost Whirlpool ČR, spol. s r.o., která se stala partnerem kategorie Voda. Kategorie Vzduch je v patronaci společnosti Mercedes-Benz Česká republika s.r.o. a kategorii Mládež podpořili společně Vodafone Czech Republic a.s. a Sdružení Tereza.

Ti všichni svou podporou dokazují, že jim na trvale udržitelném životě a na zachování čistého životního prostředí příštím generacím záleží.

» Vyjádření partnerů

E.ON Energy Globe Award ČR je jedno z nejuznávanějších ocenění v oblasti životního prostředí. Vyznamenává energeticky úsporné projekty tzn. projekty, které šetří energii, přírodu a přispívají k ochraně životního prostředí. Hlavním posláním soutěže je národní i mezinárodní zviditelnění úspěšných ekologicky zaměřených projektů a především pak podpora vědomí všech lidí na naší planetě, že mohou a musejí něco udělat pro kvalitní životní prostředí.

» Více o Energy Globe Award

Hlavním iniciátorem soutěže E.ON Energy Globe Award ČR je již třetím rokem v České republice energetická společnost E.ON. V roce 2008 se energetická společnost E.ON rozhodla zatraktivnit téma ekologie a hospodárného využívání energií, a ukázat široké veřejnosti, že již existují řešení na problémy s ochranou životního prostředí a úbytku energií. Prostřednictvím soutěže E.ON Energy Globe Award ČR jsou občanům České republiky prezentovány srozumitelnou formou energeticky úsporné projekty a na základě motivace v podobě finančních výher a možnosti propagace vlastního projektu je tak zvyšován zájem občanů o tuto oblast.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Vít Burian 13. 12. 2012 18:22

  skvělý projekt

  skvělý projekt - co dodat ...

 • Iveta Miturová 11. 10. 2012 21:52

  Iveta

  Nevíte,kdo vyhrál to elektrické kolo ? Děkuji

 • R. a V. Benešovi 20. 10. 2011 01:01

  Smysluplný pořad s neobjektivní 1.cenou.

  Dobrý pořad. Už před 48 roky se vyskytl úchylný plán s velkou propagacíiMZ stavět domy z lisované řepk…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 91 minut – Rok výroby: 2011 – L
Žánr: Zábava
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.