S Václavem Cílkem na hranici mezi bájemi, historií a minulostí. Premiéra nového dokumentárního cyklu. Režie K. Kopš

Pojďte s námi do hlubin dávnověku. Do doby starých bájí, pověstí a mýtů i do doby bohů, kteří dali jména dnům našeho kalendáře. Cesta nebude jednoduchá, musíme překročit hranice desítky států i tří kontinentů. Přeplout několik moří, abychom se pokusili oddělit zrníčka pravdy od romantických nánosů, které přikryly skutečné události našeho kontinentu – Evropy.

Za první nájezd seveřanů na Evropu, za začátek doby vikingských nájezdů je pokládáno přepadení kláštera na ostrůvku Lindisfarne na východním pobřeží Anglie, kousek od skotských hranic. Na dvě století pak Normané Anglii obsadili, zaútočili i na pevninu, odtud název jejich země – Normandie. Až do čtrnáctého století pak byla společná francouzština úředním jazykem anglické sněmovny. Vítěznou bitvu ukazuje slavná a vzácná tapiserie, o kterou stál Napoleon i Hitler. Snažili se na ní najít návod, jak dobýt Anglii?

Jenže Vikingové putovali i do Ameriky. První ruská města založili – Vikingové. Car Fjodor, syn Ivana Hrozného, byl pokrevně Viking. Na první galerii chrámu Hagia Sofia v Istanbulu je nápis runovým písmem – až sem se dostali Vikingové. Ve stejné době začal i další výpad, tentokrát od jihu. Mauři přinášeli do Evropy svoji kulturu.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2011
 P ST HD