S Václavem Cílkem na hranici mezi bájemi, historií a minulostí. Premiéra nového dokumentárního cyklu. Režie K. Kopš

Pojďte s námi do hlubin dávnověku. Do doby starých bájí, pověstí a mýtů i do doby bohů, kteří dali jména dnům našeho kalendáře. Cesta nebude jednoduchá, musíme překročit hranice desítky států i tří kontinentů. Přeplout několik moří, abychom se pokusili oddělit zrníčka pravdy od romantických nánosů, které přikryly skutečné události našeho kontinentu – Evropy.

Kousek za starodávnou Remeší v kraji Champagne, leží nenápadný pahorek. Turista, který jede do Paříže, si ani nemusí všimnout, že vjel do údolí proslaveného perlivým vínem, vždyť je hodně na severu. Z dálnice nezpozorujete pole bílých křížů. Teprve když odbočíte, tak vám to dojde – tady probíhaly po staletí strašlivé boje. Tady probíhala poslední vítězná bitva západořímské říše, tady se mnohokrát rozhodovalo o osudu Francie a celé Evropy. Kousek odtud je Verdun, tady na tom pahorku se zastavila německá armáda v 1. světlové válce při pochodu na Paříž. Víno a krev se tady mísilo odjakživa.

Je ještě jedno slavné místo evropských osudů – polská Legnice. O této bitvě jsme se ve škole neučili, přitom to byla jedna z rozhodujících a nejvíc opředených mýty. Jak se z porážky stalo vítězství a jak dějepisci dokáží překroutit historii.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2011
 P ST HD