Miloval ho celý svět. Avšak poté, co se roku 1928 vydal hydroplánem Latham 47 na pomoc svému rivalovi Nobilemu, zmizel beze stop. Toto je příběh poslední výpravy slavného polárníka a také moderní expedice, kterou pomohl zorganizovat jeho prasynovec Nicolay Jacobsen. Německý dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Roku 1933 vyplouvá norská rybářská loď do Barentsova moře. Jak se ale ukáže, nebude to běžná výprava. Rybáři nahazují šňůry severně od Medvědího ostrova. Zdá se, že ulovili něco velkého. Když se jim to podaří vytáhnout na hladinu, nevěří vlastním očím. Vypadá to jako křídlo letadla. Je to snad poslední stopa Roalda Amundsena – muže, který si vydobyl pověst největšího polárního badatele všech dob?

Amundsen byl prvním člověkem, který dosáhl jižního pólu. Bylo to v roce 1911 a podařilo se mu to za pouhých 56 dní. Jeho konkurent, britský námořní důstojník Robert Falcon Scott, dorazil až jako druhý. Scott vsadil na moderní pásová vozidla, která ale nevydržela velké mrazy. A tak členové jeho výpravy museli vléct veškeré vybavení vlastními silami. Na zpáteční cestě zahynuli vyčerpáním v mrazivé bouři. Amundsenovi to přineslo slávu rockové hvězdy. Milovalo a uctívalo ho nejen jeho rodné Norsko, ale celý svět. Avšak poté, co se roku 1928 vydal na hydroplánu Latham 47 na pomoc svému rivalovi Nobilemu, zmizel a už ho nikdy nikdo nespatřil.

Toto je příběh jeho poslední polární výpravy a také moderní expedice, kterou pomohl zorganizovat jeho prasynovec Nicolay Jacobsen.

Originální názevAmundsen - Lost In Arctic Sea
Stopáž50 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument