Čeští písničkáři a hudební skupiny se vracejí k odkazu Semaforu a zpívají písně Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, který v těchto dnech oslaví 85. narozeniny. Režie M. Janek

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

1. října 2016 oslaví legenda české divadelní a hudební kultury Jiří Suchý pětaosmdesáté narozeniny. Jako poctu k tomuto jubileu uvádí Česká televize dokumentární film režiséra Miroslava Janka, natočený v roce 2010 k výročí založení divadla Semafor. Hudební publicista Pavel Klusák vymyslel zajímavou akci – nejrůznější skupiny a písničkáře nechal nazpívat jejich oblíbené písně z dílny Suchého a Šlitra. Film sleduje, jak se jednotliví umělci potýkají s odkazem, který zanechal české kultuře jeden umělecký fenomén.

Jde vlastně o jakési „hudební road movie s dvaceti zastávkami“. Dokumentuje se zde výjimečná akce, jejíž protagonisté se v reálu nikdy nesejdou pohromadě. Natáčelo se na podzim 2009: právě tehdy se na různých místech ČR pustilo celkem 23 muzikantů a kapel do akce s názvem FOR SEMAFOR. Dokumentarista a kameraman Mirek Janek (Občan Havel, Nachové plachty, Nespatřené…) se proměnil v kronikáře. S malým štábem putoval po nahrávacích studiích, domácnostech, divadelních zkušebnách a chalupách (Praha, Brno, Pardubice, Valašská Bystřice, Kokovice…), kde v intimitě, bez publika, současní muzikanti hledali sami za sebe tvar pro písně Suchého a Šlitra.

Jiří Suchý
hudebník, textař

Jiří Suchý

* 1. 10. 1931


Stopáž84 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument