Exotická tanečnice, špiónka, dvanáctinásobná matka. Kráska, která ovlivnila nejen ženský svět. Portrét z třináctidílného cyklu BBC

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Když se řekne Josephine Bakerová, jistě nejednoho z televizních diváků napadne obraz Magdy Vášáryové, jak coby krásná dlouhovlasá hrdinka filmu Postřižiny žádá zaskočeného kadeřníka o účes „jako Josephine Bakerová“. Dlužno říci, že Bakerová byla neopakovatelná – a nejen proto, že pocházela hned z několika ras najednou. Vystupovala totiž způsobem, který byl na svou dobu skandální a přece fascinující. Bakerová se narodila v roce 1906 v Sain Louis a start do života moc snadný neměla. Ve čtrnácti letech už měla za sebou dvě nevydařená manželství. Objevila v sobě ovšem jak taneční, tak komediální talent, které ji přivedly na prkna Broadwaye. Odtud vedla cesta do Paříže, kde Josephinu čekala světová sláva. Zatímco Evropa ji milovala, Amerika se k ní vždy stavěla vlažně.

Po druhé světové válce, během níž byla Josephine velmi aktivní a zapojila se do odboje, se zabývala lidskými právy a mezirasovými vztahy a také postupně adoptovala dvanáct dětí různých ras. Když na rozvětvenou rodinu přišla bída, Josephine začala opět vystupovat, aby děti uživila. Následovalo však několik mozkových příhod a slavná tanečnice ve věku 68 let zemřela. U jejího smrtelného lože i u hrobu dlela monacká kněžna Grace, její velká obdivovatelka a podporovatelka.

Originální názevExtraordinary Women
Stopáž50 minut
Rok výroby 2011
 )D( ST
ŽánrDokument