Kameraman a fotograf Gordon Buchanan se ocitne v nejtěsnější blízkosti nebezpečných baribalů. Dokumentární trilogie z kolekce BBC Earth

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Baribal – druh, který má mezi medvědy na svědomí největší počet útoků na člověka. Jsou tyto šelmy opravdu tak nebezpečné a nevypočitatelné?

Dnes máme důvody se domnívat, že tomu tak není. Gordon Buchanan se jako kameraman a fotograf věnuje divoké přírodě. Chce zjistit pravdu o baribalech.

Má v plánu natáčet jednu medvědí rodinu v průběhu tří ročních období. Ale musí se tak trochu stát jejím členem.

Severní Minnesota leží na západ od Velkých jezer, u hranice s Kanadou. Nachází se tu jedna z posledních panenských divočin Spojených států. Oblast jen málo zasažená člověkem, je to rozsáhlé území pokryté lesy a jezery, které v Americe nikde jinde nenajdete. V jejím středu leží malé město Ely, z něhož se každoročně vydávají na výlety do okolní krajiny tisíce lidí.

Je to země medvědů. V lidských představách jsou nebezpečné to a krvelačné šelmy a patří ke zvířatům, s nimiž se chce v lese potkat málokdo. Gordon Buchanan říká, že do okamžiku, než se s jedním z nich ve volné přírodě sám setkal, myslel si to také.

Doktor přírodních věd Lynn Rogers se zde zabývá medvědy už přes 40 let. Přestože jich tu ale žije spousta, v lese jsou mnohdy jako neviditelní. Lynn naštěstí nasadil deseti medvědům na krk obojky s vysílačkami, které nám pomohou je najít.

Originální názevThe Bear Family and Me
Stopáž51 minut
Rok výroby 2011
 )D( ST
ŽánrDokument