Občas si na stůl ombudsmana najdou cestu i případy, které se vymykají klasické agendě, se kterou se běžně setkává. Také s nimi si ale musí umět poradit. Problematické oprávnění k provozu malé vodní elektrárny, nechtěná změna místa narození v dokladech a odmítání banky vydat kreditní kartu z důvodu vyššího věku klienta (2013). Režie P. Kotrla

Obsah dílu

Přehrát vše

Jakékoli nakládání s vodou je úřady přísně hlídané a kontrolované. Tedy pokud se nejedná o pár kbelíků na zalévání zahrádky. Ať už jde o odebírání, vypouštění nebo jiné využívání, v podstatě na všechno potřebujete příslušná povolení. Pan Svatopluk Bernášek koupil během privatizace v devadesátých letech od státu malou vodní elektrárnu. Později se ovšem ukázalo, že k jejímu provozu mu chybí právě potřebná oprávnění, za což dostal pokutu. S postihem se nehodlal smířit a i ve spolupráci s ombudsmanem otevřel stavidla složitých jednání s úřady.

Pro mnoho lidí je místo narození hluboce srdeční záležitost. Kolikrát bez ohledu na to, že v dané obci nebo městě třeba už ani delší dobu nebydlí. Silnou citovou vazbu má k rodným Rankovicím i paní Růžena Housková, přestože tam vlastně od narození nežije. Proto ji také značně rozladilo, když jí úřady na základě nového územního členění do dokladů napsaly obec jinou.

Kreditní karty u nás nejsou tolik populární a rozšířené jako v některých jiných zemích. Právě v zahraničí se ale můžete občas setkat s tím, že někde tento typ platební karty vyžadují. Například když si hodláte půjčit auto. A právě s tím se setkal pan Milan Dressler. Kartu si proto chtěl pořídit. Hned v několika bankách se mu ale dostalo odmítnutí z důvodu jeho vyššího věku. O problému si s ním přijela povídat také právnička Kanceláře veřejného ochránce práv.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST AD