Úřady vám někdy namísto pomoci spíše házejí klacky pod nohy. Boj s hlukem a znečištěným vzduchem z nadměrné dopravy, podivné praktiky stavebního úřadu a komplikace se změnou rodného příjmení (2013). Režie P. Kotrla

Obsah dílu

Přehrát vše

Obyvatelé pražského sídliště Spořilov musí už déle než tři roky každý den snášet nadměrný hluk a silně znečištěný vzduch. Obytnou zónu totiž protíná frekventovaná čtyřproudá silnice. Kvůli složité dopravní situaci v této části hlavního města tudy denně projedou desítky tisíc aut a k tomu tisíce kamionů. S problémem se za všechny místní snaží bojovat Jana Růžičková. Před kamerami s ní přímo na místě mluvil právník Kanceláře veřejného ochránce práv.

Rodina Rosových-Váňových si pořídila dům na vesnici, aby mohla bydlet v klidu a pohodě. Stal se ale pravý opak. Špatný stav nemovitosti v kombinaci s necitlivou rekonstrukcí vedlejšího domu vyvolaly sousedský spor, který prošel řadou úřadů, skončil i u soudu a mimo jiné také na stole ombudsmana.

Když se paní Petra Kročilová v roce 2008 vdávala, nechala si své rodné příjmení. Po čase zjistila, že jí to ztěžuje život víc, než čekala, a chtěla si vzít příjmení manželovo. Na matričním úřadě jí ale k jejímu překvapení řekli, že se taková změna projeví nejen v oddacím, ale i v rodném listu. S úplnou ztrátou příjmení za svobodna se nehodlala smířit.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST AD