Autorita chybujících úřadů byla poražena vytrvalostí těch, co na tom byli biti. Spory o výsluhový příspěvek, svobodný přístup k informacím o platu a odměnách státních zaměstnanců a odnětí invalidního důchodu muži s roztroušenou sklerózou (2013). Režie Z. Skokan

Obsah dílu

Přehrát vše

Jaroslav Hegar sloužil většinu života v armádě, později pak u hasičů. Když se ke stáru rozhodl odejít ze služby, věřil, že bude pobírat výsluhový příspěvek. Kvůli sporům o počet odsloužených let – a tedy i o výši výsluhy, ale nedostával příspěvek vůbec žádný. Než se situace vyřešila, byl úplně bez peněz.

Zeptali byste se šéfa na výši jeho platu a odměn? Pan Radomír Silber to zkusil. Věděl totiž, že v daném případě na to má právo – podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Na uspokojivou odpověď si ale musel počkat téměř rok. Během natáčení se pan Silber poprvé setkal s právníkem Kanceláře veřejného ochránce práv, který mu pomáhal celou věc řešit.

David Neoral má roztroušenou sklerózu a před deseti lety dostal plný invalidní důchod. Po osmi letech ale posudkový lékař konstatoval, že na plný invalidní důchod nemá nárok, protože jeho stav se zlepšil. Nevzal však v úvahu fakt, že průběh této nemoci není stabilní. A po dočasném zlepšení stavu obvykle přichází ještě hlubší pád zpátky dolů. A právě když tento pád nastal, David přišel o plný invalidní důchod a měl se začít poohlížet po nějaké práci, aby vůbec přežil.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST AD