Když soused začne stavět, začínají mnohdy problémy. Co s černými stavbami vedle vašeho domku? Jaká máte práva ve stavebním řízení souseda? (2011). Režie E. Lípová

Obsah dílu

Přehrát vše

Manželé Pažičtí souhlasili s opravou střechy sousedního domu. Postupně ale zjistili, že plány stavby se změnily – sousedé se od původního projektu odchýlili a z přestavby se vyklubala celá nástavba. Manželé Pažičtí se proti tomu ohradili a spustil se tak úřednický kolotoč. Několik let trvalo, než bylo konečně vydáno pravomocné rozhodnutí – i s pomocí Kanceláře veřejného ochránce práv. Jak se z celého případu poučili?

Také soused manželů Závůrkových rekonstruoval dům. Stavební dokumentace přestavby ale zůstala pro manžele tajemstvím. Domohou se práva do ní nahlédnout a zjistit, jak vlastně bude nakonec stavba vedle jejich domova vypadat?

Černá stavba v podobě přestavby sousedního domu v řadové zástavbě zamávala životy manželů Škorňových. Nenávratně jim poškodila jejich mnohaletou vášeň – chalupu na jihu Moravy. O zbourání domu postaveného bez stavebního povolení manželé usilovali deset let. Nakonec úřady černou stavbu odstranily. Škorňovi se ale rozhodně jako vítězové necítí. Jejich chalupa, do které se chtěli na důchod přestěhovat, je díky narušené statice na odpis. Kde se stala chyba?

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST