Britský hudební dokument o fenomenální skupině

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

O tom, že má AIDS, se zpěvák Freddie Mercury dozvěděl pět let před tím, než 24. listopadu 1991 umřel. Obavy z nemoci měl už dávno. Uvědomoval si, že jeho divoký životní styl přesahuje běžné excesy rockových hvězd. „Měl jsem víc milenců než Elizabeth Taylorová“, chlubíval se Mercury přátelům. Svěřil se pouze své přítelkyni Mary Austinové a manažerovi skupiny Queen Jimu Beachovi. Dohodli se, že zatím o všem pomlčí i před Mercuryho queenovskými kolegy, kytaristou Brianem Mayem, bubeníkem Rogerem Taylorem a baskytaristou Johnem Deaconem. „Kdyby to věděli, týmový organismus by se rozložil. To nechci. Jejich muzikantské kvality potřebuji víc než jejich soucit“, argumentoval Mercury.

Už druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, se stalo 5. nejprodávanějším albem v Británii a další album (Sheer Heart Attack – listopad 1974) bylo dokonce druhé. 21. 11. 1975 vyšla deska A Night at The Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů, a kde kytara působila jako zvuk orchestru. Po deseti dnech se singl Bohemian Rhapsody vyhoupl na 1. místo britské hitparády, kterou vedl celých devět týdnů. (Tento úspěch se podruhé zopakoval po Mercuryho smrti v r. 1991 a výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčby nemoci AIDS).

Počátkem osmdesátých let si extravagantní Freddie přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek, nicméně oblečky a chlapečky střídal dál. 30. 6. 1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. 13. 7. 1985 – dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, které přenášelo 12 satelitů pro 1,6 miliardy televizních diváků po celém světě. Na koncertu vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, Who, Sting a další hvězdy hudebního nebe.

Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o Mercuryho špatném zdravotním stavu. Fyzicky i psychicky unavený Freddie ještě stihl natočit se skupinou album Innuendo (únor 1991) – 1. místo v hudebním žebříčku v Británii a 30. místo v USA.

23. 11. 1991 – Freddie Mercury přiznává světu, že je HIV pozitivní

24. 11. 1991 – kolem 19.00 umírá nemocí AIDS oslabený Freddie Mercury na zápal plic

Originální názevQueen: These Are Days Of Our Lives
Stopáž59 minut
Rok výroby 2011
 ST
ŽánrDokument