Merantau
V roce 2003, kdy žánr bojových akčních filmů upadal do stereotypu a ani hongkongská kinematografie nepřinášela nový vývoj, přišel svěží vítr v podobě thajského fenoménu Ong-bak. Snímek s revoluční kontaktní choreografií a krkolomnými kaskadérskými kousky udělal hvězdu z hlavního představitele Tonyho Jaa, nastavil zcela nové nároky na bojové sekvence v akčních filmech a v neposlední řadě také pomohl k rozkvětu thajské kinematografie. Inspirováni thajským úspěchem se i tvůrci v dalších doposud méně etablovaných asijských kinematografiích pokoušeli mezinárodně prorazit s filmy, které by oslavovaly lokální bojová umění. Po řadě kvalitativně různorodých titulů z Vietnamu či Singapuru zaznamenal větší ohlasy až indonéský snímek Merantau, uvedený v České republice na DVD jako Cesta bojovníka.
Tradičně vystavěný příběh o morálně nezkaženém hrdinovi z vesnice, jenž musí čelit nástrahám prohnilého velkoměsta, proměňuje v hlavní atrakci domácí bojové umění silat. Britský režisér Gareth Evans objevil filmový potenciál silatu, když byl do Indonésie pozván natočit o něm dokument. Během příprav na natáčení poznal Iko Uwaise, nadaného praktikanta silatu, a rozhodl se s ním natočit akční film. Podobně jako Ong-bak a další klasické bojové filmy, také Merantau spojuje indonéské bojové umění s lokálními tradicemi a hodnotami. Pod vedením zahraničního režiséra dostává silat maximálně efektní zobrazení v nápaditých kamerových kompozicích i dech beroucí choreografii. Snímek se setkal s nadšenými ohlasy na mezinárodních žánrově zaměřených festivalech, ale také v zahraniční DVD distribuci.
Úspěch Merantau motivoval Evanse a Uwaise k realizaci ještě ambicióznějšího projektu. Non-stop akční smršť Zátah se stala mezinárodní senzací roku 2012 a dopomohla k hollywoodskému angažmá Yayanovi Ruhianovi, jenž zde i v Merantau ztvárnil party nejtěžších protivníků hlavního hrdiny.