Podařené hrané zpracování populárních knížek o Mikulášovi a jeho kamarádech průšvihářích. Francouzská komedie (2009). Hrají: M. Godart, V. Lemercierová, K. Merad a další. Režie Laurent Tirard

Pořad je možné přehrát pouze souběžně s televizním vysíláním
Video není k dispozici

Mikuláš, Vendelín, Celestýn, Kryšpín, Albín, Viktorín a další hrdinové senzačních příběhů dětských knížek o Mikulášovi, jejichž autorem je slavný francouzský spisovatel René Goscinny, se v hrané verzi konečně dostávají na filmová plátna. Za 50 let od vydání první knihy si Mikuláše a jeho zběsilé spolužáky oblíbily generace dětí po celém světě i u nás.

Film začíná a končí slohovým cvičením na téma: „Čím byste chtěli jednou být.“ Díky němu se hlavní postavy ve svižné zkratce představí divákovi, který by je náhodou neznal, a zároveň navnadí ty, kdo znají příběhy nazpaměť.

Malý Mikuláš vede poklidný život. Má milující rodiče a bezvadné kamarády, se kterými se vždycky pobaví. Z idylky však jeho partu vytrhne zpráva Jáchyma, že se mu narodil malý bratříček a on z jeho příchodu na svět není vůbec nadšený. Následně Jáchym přestane chodit do školy a parta se mylně domnívá, že se ho rodiče zbavili jako v pohádce o Palečkovi.

Mezitím se u Mikulášova maminka rozhodne pomoci v kariéře svého muže a dohodnou se, že pozvou pana Moucheboumea, což je tatínkův šéf, a jeho paní k nim domů a večeři. Mikuláš zaslechne část rozhovoru svých rodičů, který ho však dovede k mylné domněnce, že je jeho maminka těhotná. Mikuláše popadnou děsivé představy, že ho rodiče také opustí a rozhodne se pro radikální změnu. Nejprve mu kamarádi z party poradí takzvanou ?Celestýnovu taktiku podlézání?, která na čas skutečně zabere.

Film se drží hlavní dějové linie, je však v průběhu doplňován jednotlivými vtipnými příhodami ze všech knih.

Slavná a osobitá předloha a nyní navíc vynikající filmová zábava. V hrané filmové řeči funkční, s dobře vykreslenými charaktery pestrých postav a s dynamicky stavěným dějem. Patálii řeší Mikuláš vskutku ošemetnou aneb barvitě zkreslující dětský pohled na věc v kontrastu s dospěláckou realitou. Herecké obsazení je znamenité, dětští herci jsou typově rozmanití a rodiče příjemně komediální.

Originální názevLittle Nicholas
Stopáž88 minut
Rok výroby 2009
 ST