Lákavá výprava za osobitou krajinou, kulturou a náboženstvím. Španělský dokumentární cyklus

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Zážitky, které jsou spojené s cestami do neznámých končin, odjakživa zrychlují tep dobrodruhů, básníků a hledačů pokladů. Mnozí se vypravili do srdce Afriky a nespočet dalších vyrazilo až na Dálný východ. Jen málokdo se ale odvážil na území Arabského poloostrova, do pusté, holé a nehostinné krajiny.

Tak Arábie vypadala po mnoho stovek let. Ve druhé polovině dvacátého století tam byly objeveny zásoby ropy a plynu. To přetvořilo tuto část světa v jednu z nejrychleji se rozvíjejících oblastí.

Poznávací cestu po Arabském poloostrově zahájíme v syrském Damašku, který se může pyšnit tři a půl tisíce let starou historií. Mezi drahokamy tamního kulturního dědictví patří Umajjovská mešita a fascinující tržnice al-Hámidíja. Její jedinečnost tkví v tom, že se nad ní tyčí obří kovová konstrukce.

Jen co opustíme Sýrii, zavítáme do Jordánska, kde navštívíme Azraq, jednu z mnoha pevností a hradů, které tam během křížových výprav vyrostly. Naše kroky dále povedou do hlavního města Ammánu, jež je dnes metropolí s množstvím činžovních domů, davů lidí, hustou dopravou a znečištěním. Neopomeneme ani vyhlášené chrámy nabatejského města Petra, ležící na konci úzké a úchvatné soutěsky známé jako Sík.

Originální názevJourney to Arabia
Stopáž53 minut
Rok výroby 2009
 )D( ST
ŽánrDokument