Heydrich - konečné řešení (15/44)

Venkov zachraňuje Prahu

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3  
Sdílet
| Poslat odkaz

Když byl hlad, byli tu rolníci. Heydrich v boji proti šmelině a keťasení. Ale i kontroly bývaly pořádně hladové (2011). Režie R. Sedláček

Protektorátní vesnice byla navenek prezentována jako klidná idyla. Ale jaká byla skutečnost? Obyvatelé měst na venkov i žárlili. Každý, kdo měl příbuzného a známého na vsi, se tam lačně vypravoval, aby si přilepšil. A pak nelehce pašoval jídlo přes nádražní kontroly. Moravští a čeští sedláci a jejich děti vzpomínají s rozpaky na období, kdy poprvé poznali totalitní hospodářské řízení. Na čas nepřetržitých kontrol, věčného sčítání dobytka a drůbeže a až neskutečných potravinových náhražek. Obzvláště poté, když Heydrich pojal své poslání u nás také jako boj proti „keťasení a křečkování“. A zavedl nekompromisní tresty za hospodářské přečiny. Ale i němečtí kontroloři byli leckdy hladoví a Heydrichovy tresty za šmelinu ještě zvedly ceny na černém trhu. A venkovanky vynalezly i náhražky za zakázané tancovačky.

Psalo se v tisku

Další zprávy…

Zajímavosti z archivu

» Domácí odboj na jaře 1945

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Frantisek Novotny 11. 6. 2012 22:21

  Hodnoceni

  Dokument me nadchl z duvodu velkeho mnozstvi ziskaneho historickeho materialu, vypovedi ucastniku a pametniku a dost objektivniho historickeho nadhledu. Velmi me prekvapila detailni prace jednotlivych badatelu a mimoradne dobre uvedeni do atmosfery doby. Byl jsem zvykly na informace o atentatu zabarvene hodne ideologicky. Zde uvadene zpracovani je pro me v mnohem nove a velmi zajimave.

 • Hana Černá 11. 6. 2012 16:31

  Nezáživný seriál?

  Podle mého názoru tento seriál patří ke skvostům současné produkce ČT. Chtěla bych vyjádřit uznání a poděkování všem jeho tvůrcům za zprostředkování svědectví o skutečnostech, které by rozhodně neměly být zapomenuty, ať už se jedná o příklady absolutního hrdinství nebo zrůdné bestiality, jakožto memento pro generaci naši i příští.

 • Kuk 5. 2. 2017 11:30

  Hana Kroupova

  Velice zajimava osobnost..zajimalo by me, jak to s ni bylo. Ochotne pomahala i…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Seriál | Dokument