Heydrich - konečné řešení (11/44)

Budujeme lepší zítřek

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

„Český dělník musí dostat nažrat, aby mohl dobře pracovat.“ Heydrichova politika cukru a biče v praxi. Lepší příděly, pobyty v lázních, nové závodní kantýny… (2011). Režie J. Fiedor

Heydrich začal po příchodu do protektorátu okamžitě uskutečňovat politiku „cukru a biče“. O politice „biče“ vyprávělo už několik dílů našeho seriálů. Nyní je na řadě připomenout i tu sladší část protektorova vládnutí, kterou uplatňoval na rolníky a hlavně na české dělníky. Šlo mu především o osm set tisíc zaměstnanců českých a moravských zbrojních továren, na jejichž pracovních výkonech závisel úspěch celého wehrmachtu. Jim poskytl vyšší příděly tuků, cigaret, alkoholu, pro ně začal zřizovat nové podnikové stravovny, rekreační střediska, tři tisíce z nich poslal na pobyt do Luhačovic, pro ně zorganizoval masovou akci s rozdáváním nové pracovní obuvi. Pomocí propagandy velmi cíleně útočil na dělníkovu duši. Ale s jakými výsledky? Nechal se český a moravský dělník těmito výhodami oklamat a zvýšil své výkony? Také Heydrichova politika „cukru“ zůstala dodnes ve vzpomínkách pamětníků. A je dobré připomenout, že běžnými dělníky po zákazu českých vysokých škol byli tenkrát i lidé, kteří poválečný život strávili v úplně jiných profesích.

Psalo se v tisku

Další zprávy…

Zajímavosti z archivu

» Domácí odboj na jaře 1945

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Frantisek Novotny 11. 6. 2012 22:21

  Hodnoceni

  Dokument me nadchl z duvodu velkeho mnozstvi ziskaneho historickeho materialu, vypovedi ucastniku a pametniku a dost objektivniho historickeho nadhledu. Velmi me prekvapila detailni prace jednotlivych badatelu a mimoradne dobre uvedeni do atmosfery doby. Byl jsem zvykly na informace o atentatu zabarvene hodne ideologicky. Zde uvadene zpracovani je pro me v mnohem nove a velmi zajimave.

 • Hana Černá 11. 6. 2012 16:31

  Nezáživný seriál?

  Podle mého názoru tento seriál patří ke skvostům současné produkce ČT. Chtěla bych vyjádřit uznání a poděkování všem jeho tvůrcům za zprostředkování svědectví o skutečnostech, které by rozhodně neměly být zapomenuty, ať už se jedná o příklady absolutního hrdinství nebo zrůdné bestiality, jakožto memento pro generaci naši i příští.

 • Kuk 5. 2. 2017 11:30

  Hana Kroupova

  Velice zajimava osobnost..zajimalo by me, jak to s ni bylo. Ochotne pomahala i…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Seriál | Dokument