Hotel Splendide
Ten hotel leží na neznámém ostrově, kde vládne jakési podivné bezčasí. V jeho podivně bezútěšných prostorách se pohybují podivní hosté, konzumující za doprovodu přednášky o zdravé výživě, pouštěné jim z gramofonu, odpudivě vyhlížející místní speciality, aby se pak podrobovali ještě odpudivějším léčebným procedurám v podivném zeleném bahně... To se rodina Blancheových snaží udržovat rozpadající se a chátrající budovu přesně tak, jak tomu bylo za života jejich tyranské, despotické matky. Jednoho dne však do tohoto ztraceného koutu světa zavane svěží vítr - a přivane Kath. Kdysi odsud bůhvíproč odjela a teď se - z ještě nepochopitelnějších důvodů - vrací. Jenže hotel si žije vlastním životem a ani on ani jeho osazenstvo není nakloněno žádným změnám...
Velice výlučný, "greenawayovsky" laděný snímek (jehož mottem mj. je "láska a jídlo jsou dvě nejdůležitější věci v životě") o lidech, žijících de facto v zajetí tohoto podivného hotýlku, je jakousi metaforou o lidském strachu ze samostatnosti, o tom, že se člověk mnohdy nechává manipulovat a spokojuje se s průměrností, jen aby nemusel riskovat a vystavovat se nebezpečí čehosi neznámého.
Hotel Splendide je celovečerním debutem režiséra T. Grosse, který měl do té doby na svém kontě řadu krátkých filmů. (Jeho snímek The Sin Eater získal cenu za nejlepší krátký film na filmovém festivalu Atlantic a byl oceněn i na festivalech v Chigacu a v Locarnu.) Také Hotel Splendide získal cenu za kameru a za režii na festivalu ve španělském Sitgesu.
V hlavní roli exceluje Toni Colletteová (našim divákům dobře známá z australské komedie Muriel se vdává), která tu dostala šanci ukázat celou šíři svého hereckého rejstříku.