Jak mohou potraviny ovlivnit naše zdraví (2011). Připravila J. Matějková

V dokumentu uvidíte sedm lidí, pro které se jídlo stalo životním tématem a sedm názorů na to, jak se má člověk stravovat.

„Jídlo je intimní záležitost,“ vysvětluje Hana Michopulu. K dnes už profesionálnímu zájmu o jídlo ji přivedly alergie dcer, ze dne na den musela změnit jídelníček celé rodiny. Sází především na sezónní potraviny a také o nich píše.

„Posledních patnáct let jsem neměl jiné maso než z mého chovu,“ říká Petr Štěpánek. V německé emigraci nafotil pro cestovní kanceláře snad celý svět. Šokující zkušenost s genově upravovanými potravinami ho přivedla z německé emigrace do šumavského pohraničí, kde založil farmu a pěstuje stáda koz a krav. Zajímá ho, co jí a jak lze být nezávislý.

Bývalý dramaturg Milan Calábek razí teorii různých potravin pro různé metabolické typy, s níž přišel už Hypokrates. Jako letitý vegetarián vysvětluje, jak mu vynechání vepřového pomohlo zbavit se závislosti na alkoholu.

„Když si neuděláte čas soustředit se na oběd, nepomůže vám ani, že jíte bio,“ přiznává Hana Zemanová. Vybudovala s přítelem síť prodejen s biopotravinami, nakonec ji ale prodali. Od absolutního vyčerpání jim ani superzdravá zelenina nepomohla. Prchli s manželem z Prahy a založili továrnu na biosušenky.

Jaroslav Dušek zkoušel v životě už leccos, v posledních letech se pročišťuje půsty… S obdivem se dívá na takzvané „dýchače“: „Ti už nejí a nepijí vůbec a berou energii přímo ze slunce…“

Bylinkář Pavel Váňa objasňuje, které potraviny náš organismus detoxikují.

MUDr. Vladimíra Strnadelová se zabývala jako neurolog lidským tělem, ale zjistila, že řadě pacientů může pomoci, až když pochopí, jak jejich tělo funguje jako celek. A tak se začala věnovat celostní medicíně. „Jsou různé cesty k uzdravení a každý z pacientů potřebuje trochu jinou.“

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST