35 panáků rumu

Žiješ jen pro druhého, ale přijde čas, kdy ho musíš nechat jít. Francouzský film (2008). Hrají: A. Descas, M. Diopová, G. Colin, N. Dogueová a další. Režie Claire Denisová (Ve francouzském znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Lionel je řidičem RER, pařížských vlaků, které vedou až na vzdálená předměstí, odkud lidé denně dojíždějí za prací do vnitřní Paříže a navečer se zase vracejí do svých sídlištních bytů. V jednom takovém bydlí i Lionel se svou dcerou Joséphine, kterou po smrti ženy sám vychoval. Žijí spolu v tiché harmonii, do níž nenechají proniknout ani své přátele. Zůstali jeden pro druhého, ale Joséphine dospívá a bude chtít žít svůj vlastní život. Čas běží a Lionel si začíná uvědomovat, že přichází změna, která může znamenat i jejich rozloučení.

Ačkoli francouzská režisérka Claire Denisová zasazuje své filmy do problematického sociálního kontextu, hlavním tématem jsou mezilidské vztahy, které sleduje skrze výtvarně senzitivní kameru zaměřenou na „řeč těl“. O to více pak ve snímku skromném na dialogy vynikne nevyřčená touha a erotická přitažlivost. Claire Denisové se v 35 panácích rumu opět daří podat klasický příběh, jaký prožívá mnoho obyčejných lidí, filmařsky atraktivním způsobem. Téma odpoutávání se dětí od svých rodičů režisérka navíc opřela o životní zkušenost vlastního dědečka, který sám vychovával svou jedinou dceru a už se nikdy neoženil. Dráždivou atmosféru filmu rovněž podpořili českým fanouškům dobře známí Tindersticks, kteří natočili k 35 panákům rumu originální hudbu, a v neposlední řadě také vynikající kamera dlouholeté spolupracovnice Claire Denisové, Agnes Godardové.

Originální název35 Rhums
Stopáž97 minut
Rok výroby 2008
 T
ŽánrFilm