Bohatství a citová vyprahlost či touha vlastnit a být milována. Francouzsko-italské drama (1968). Hrají: S. Audranová, J.-L. Trintignant, J. Sassardová, C. Chabrol, D. Zardi, H. Attal a další. Režie Claude Chabrol (Ve francouzském znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V září tomu budou čtyři roky, co zemřel jeden z režisérů francouzské nové vlny Claude Chabrol.

Frédérique, bohatá dědička, utrácí svůj víceméně zahálčivý život střídavě v Paříži a ve své vile v Saint-Tropez. Je obklopena přáteli, snad „umělci“, kteří žijí na její účet. V Paříži se seznámí s mladou nonkonformní malířkou Why, kterou pozve do své vily na Riviéře. Jejich vztah osciluje mezi intimitou, přátelstvím a touhou podřídit si tu druhou. Do tohoto zdánlivě klidného soužití vstoupí mladý architekt Paul Thomas, který učaruje oběma ženám.

Jemně tkaný psychologický příběh patří k nejlepším filmům Claudea Chabrola, a zcela zapadá do uvolněného závěru šedesátých let a lze říci, že režisér zůstal tomuto stylu věren ve své následující tvorbě. Vynikající kamera Jeana Rabiera, dokonale umocňuje Chabrolův způsob filmového vyprávění. Jedna z představitelek hlavních rolí, režisérova manželka Stéphane Audranová, si za svůj výkon odnesla ocenění z festivalu v Berlíně.

Přestože se titul filmu u nás překládá někdy jako Lesbičky, vzhledem k odkazům jak v ději, tak v dialogu, uvádíme jej pod názvem Laně.

Claude Chabrol
režisér

Claude Chabrol

* 24. 6. 1930

† 12. 9. 2010


Originální názevLes Biches
Stopáž95 minut
Rok výroby 1968
 T
ŽánrFilm