Galaxy Quest
Oblíbený americký sci-fi seriál Star Trek, který se v různých podobách objevuje na obrazovkách v celém světě už od poloviny šedesátých let, je jistě vhodnou potravou pro parodii a je s podivem, že se jí dočkal až v roce 1999. Základní premisa snímku Galaxy Quest (už název je variantou původního Star Trek, neboli Cesta po hvězdách) sice není zcela nová (lze připomenout snímek Poslední hvězdný bojovník či seriál Dobrodružství kapitána Zooma), ale její využití je přesné a vtipné. Hrdinové televizního seriálu Galaxy Quest, který už dávno skončil a objevuje se jen v reprízách, se stále těší popularitě, živené nejrůznějšími fandovskými sjezdy a konferencemi, ale opakování stále stejných frází a odpovídání na neměnné divácké dotazy jim už pořádně leze na nervy. Když jsou uneseni cizí rasou Thermianů, domnívají se, že se zase ocitli na nějakém setkání příznivců. Dost dlouho jim trvá, než zjistí, že jejich vesmírní ctitelé jsou skutečně ohroženou civilizací, která už dlouho monitoruje pozemské televizní vysílání a o jejich seriálu se domnívá, že je "historickým dokumentem" o statečných dobyvatelích kosmu. Nikdo z Thermianů samozřejmě nepochybuje o tom, že se vysloužilá posádka znovu postaví na stranu utlačovaných a slavně zvítězí...
Tvůrci v čele s převážně televizním režisérem Deanem Parisotem (mj. epizody seriálů Zapadákov, Pohotovost, Doktoři z L.A.) důsledně dodržují zavedená klišé za vydatné podpory kvalitního hereckého souboru. Vedle zkušeného komika Tima Allena (komandér Taggart) se neztrácejí ani herci převážně dramatických úloh, jako Sigourney Weaverová (poručík Madisonová) či Alan Rickman (doktor Lazarus).
Na úspěchu filmu se podepsaly i zdařilé vizuální efekty z Lucasovy dílny Industrial Light and Magic a vesmírné bytosti, vytvořené známým maskérským odborníkem Stanem Winstonem.