Na cestě do Ameriky proměnili své okovy za vysněnou svobodu. Americký historický film.
Hrají: M. Freeman, A. Hopkins, D. Hounsou, M. McConaughey, N. Hawthorne, S. Skarsgard, D. Paymer, P. Postlethwaite, A. Paquinová a další. Režie Steven Spielberg.

Americký režisér Steven Spielberg kromě komerčně zaměřených titulů (Čelisti, E.T. – Mimozemšťan, Jurský park, Zachraňte vojína Ryana) řadu let uskutečňuje i filmové projekty, s nimiž by jiní tvůrci pravděpodobně vůbec nikdy neuspěli. Jedním z nich je drama, jež je velmi úzce svázáno s historií Spojených státu. Píše se rok 1839. Otroci převážení z Afriky na palubě španělské lodi Amistad se osvobodí z řetězů a povraždí větší část posádky. Po několika týdnech jsou vyhladovělí vzbouřenci objeveni a brzy znovu uvrženi do okovů ve vězení v americkém New Havenu v Connecticutu. Se všemi čtyřiatřiceti otroky, na něž si stále činí nárok španělská královna Isabela II., je z rozhodnutí prezidenta Spojených států, Martina Van Burena, zahájen rozsáhlý soudní proces. Obžalovaných vězňů se ujímají dva zástupci z Protiotrokářské společnosti: starý černoch Theodore Joadson a bohatý evangelík Lewis Tappan. Pod tlakem jejich šokujících důkazů se veřejné mínění společnosti rozdělí na dvě strany...

Náročný scénář historické fresky napsal David Franzoni. V strhujícím ztvárnění příběhu je zřejmá neobyčejná režijní suverenita Stevena Spielberga, stejně jako vizuálně vyspělá kamera Janusze Kaminského. Bývalého otroka a obhájce jejich práv Theodora Joadsona sugestivně ztvárňuje Morgan Freeman (Řetězová reakce, Moll Flandersová, Sběratel polibků), úlohu prezidenta Johna Quincyho Adamse vytvořil Anthony Hopkins (Napříč jezerem, Přežila jsem Picassa, Mlčení jehňátek, Hannibal). Vedle těchto jmen je třeba připomenout představitele černého vůdce vzpoury Cinquéa v podání Djimona Hounsoua (Gladiátor, Čtyři pera). V dalších úlohách hrají Matthew McConaughey (Větší než život, Contact), Nigel Hawthorne (Richard III.), Stellan Skarsgard (Ronin, Dobrý Will Hunting, Aberdeen), David Paymer (Srdce a duše), Pete Postlethwaite (Dračí srdce) a Anna Paquinová (Cesta domů, Taková normální holka).

Napište nám