Arnošt Goldflam, představitel spisovatele Arnošta

Hrajete ve filmu roli spisovatele/kopaničáře Arnošta, kterého odposlouchávají tak, aby o tom věděl, a on i přes to nadále řeší věci spojené s disidentstvím.

Ačkoli jsem nebyl disident, byl jsem s nimi občas ve styku, protože jsem režíroval (i svoje hry) a hrál jsem v HaDivadle, které oni navštěvovali a měli docela v oblibě, a HaDivadlo tehdy – rozhodně i proto – nebylo u vrchnosti oblíbeno. A tak jsem byl také volán k výslechům a měl občas problémy a někdy jsem se i bál…

Ve filmu jsou kromě rozebírání závažné tematiky také vtipné scény, máte i vy veselou příhodu z natáčení? A jaká byla celková atmosféra?

Natáčení bylo krásné, v krásné krajině, všichni kolegové i štáb byli moc milí a příjemní a taky pan režisér a kameraman byli na mě hodní. Jestlipak jsem si to vůbec zasloužil?

Jak jste vy prožíval vpád vojsk Varšavské smlouvy, jak s odstupem času vnímáte minulý režim?

Hlavně že je to pryč, myslel jsem, že to nikdy neskončí! Ale skončilo a já mám od té doby naštěstí hodně práce, píšu, režíruju, točím, dokonce i pedagogicky působím a občas cestuju, dokonce i na Slovensko! Takže pro mě je to docela dobré. Líto je mi lidí, co práci dnes nemají a těžko se uživí. A taky se člověk zlobí, když slyší o různých podvodech, tunelech a korupci, to dřív bylo v menším měřítku a taky se lidi víc báli… Snad i ty dnešní problémy budou pomalu mizet a i ti politici a bankéři se polepší!