Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby

Přímý přenos koncertu pod záštitou arcibiskupa pražského a primase českého Mons. Dominika Duky OP z katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Účinkují: žáci, učitelé a rodiče ZUŠ Praha 10 – Hostivař, senátorky a senátoři, poslankyně a poslanci Parlamentu ČR, poslanci a poslankyně Dolní komory a Sněmovny lordů Parlamentu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, pěvecký sbor rodičů RadHost, Dvořákův komorní sbor a Hostivařský komorní orchestr ZUŠ. Sóla zpívají: L. Fišer Silkenová – soprán, L. Špičková – mezzosoprán, M. Vojtko – tenor a Martin Vodrážka – baryton. Diriguje František Šterbák. Režie S. Vaněk 

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V roce 2007 se v Londýně uskutečnil ojedinělý projekt, kdy poslanci britského parlamentu z Dolní sněmovny a Sněmovny lordů společně, bez rozdílu politické příslušnosti, nacvičili Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby, a to v českém jazyce. Inspirováni touto událostí, uspořádali učitelé a žáci ZUŠ Hostivař v roce 2008 podobný koncert v chrámu sv. Víta na Pražském hradě pod záštitou kardinála Miloslava Vlka za účasti senátorek, senátorů, poslankyň a poslanců ze všech politických stran. Událost vzbudila mimořádný ohlas, a tak byla opakována i v roce 2009.

Letošní provedení by mělo být v několika ohledech zcela mimořádné. Na společné vystoupení v pěveckém sboru s českými zákonodárci přijedou i poslanci z obou komor britského parlamentu a záštitu spolu s arcibiskupem pražským a primasem českým Dominikem Dukou převzal tentokrát i prezident republiky Václav Klaus.

Jakub Jan Ryba
hudební skladatel

Jakub Jan Ryba

* 26. 10. 1765

† 8. 4. 1815


Stopáž52 minut
Rok výroby 2010
 L
ŽánrHudba