Dramatická rekonstrukce skutečného soudního případu zneužívání dětí. Americký film, vyznamenaný třemi Cenami Emmy a dvěma Zlatými glóby.
Hrají: J. Woods, M. Ruehlová, L. Davidovichová, S. Thompsonová, H. Thomas, S. Knightová, M. Blum, A. Elliottová, Ch. Fieldová a další. Režie: Mick Jackson.

Soudní proces s Rayem Buckeyem, jeho matkou Peggy a jeho babičkou Virginií McMartinovou, které vedly mateřskou školu v kalifornském městečku Manhattan Beach, byl nejdelším a také nejdražším procesem v dějinách amerického soudnictví. Trval šest let (1984-1990) a stál kalifornské daňové poplatníky téměř 16 milionů dolarů. A skončil osvobozením obviněných, neboť jim nakonec nebylo prokázáno zneužívání svěřených dětí. Televizní film Obvinění: Proces s McMartinovými (1995) je dramatickou rekonstrukcí této události. Jeho tvůrci se netají svými sympatiemi k obviněným, což jim bylo později vyčítáno aktivisty z různých skupin na obranu dětských práv, kteří upozorňovali na to, že jednostranný výklad ne tak jasného případu může zkomplikovat zjednání spravedlnosti v dalších obdobných procesech. Na scénáři se podílel Abby Mann, který dostal scenáristického Oscara za jinou rekonstrukci proslulého soudního líčení Norimberský proces (1961) a je známý zejména jako tvůrce populárního kriminálního seriálu Kojak. Režisérem byl tvůrce Osobního strážce (1992) Mick Jackson, ale snímek nese především pečeť svého výkonného producenta Olivera Stonea, v jehož tvorbě převažují politicky a společensky ožehavá témata. Ve vynikajícím hereckém obsazení dominují James Woods (obhájce Danny Davis), Mercedes Ruehlová (žalobkyně Lael Rubinová), Shirley Knightová (Peggy), Sada Thompsonová (Virginia McMartinová) a Henry Thomas (Ray Buckey). Snímek vzbudil po své televizní premiéře v květnu 1995 rozporné reakce diváků i kritiků, nicméně při bilancování roční televizní produkce získal tři Ceny Emmy (nejlepší televizní film, nejlepší střih, nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli - Shirley Knightová) a dva Zlaté glóby (nejlepší televizní film, nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli - Shirley Knightová).

Napište nám