Příběh Tarzana, pána opic
Krutý osud nechal loď, na níž pluli jeho rodiče, ztroskotat u afrického pobřeží. A tak se domovem malého Johna Claytona, sedmého hraběte z Greystokeu, nestalo honosné viktoriánské šlechtické sídlo, ale rovníková džungle, a jeho rodinou opičí smečka... Tak začíná jeden z nejslavnějších dobrodružných románů světa, který se dočkal nespočetné řady filmových i televizních zpracování. K nejznámějším Tarzanům všech dob patřil bezesporu plavec Johnny Weissmüller, z dalších připomeňme např. Glenna Morrise, Lexe Barkera či Gordona Scotta.
Hvězdnému obsazení britského Tarzana dominuje pochopitelně francouzský herec Christopher Lambert, který stál ovšem při natáčení tohoto filmu teprve na začátku své herecké dráhy, na níž jej pak čekaly takové postavy, jako např. Highlander. Také pro Andii MacDowellovou, (kterou dnes známe z řady úspěšných filmů jako např. Čtyři svatby a jeden pohřeb či Sex, lži a video) byla role Tarzanovy milované Jane de facto filmovým debutem. Naproti tomu lord Greystoke byla poslední role veterána britské kinematografie Ralpha Richardsona, který se již ani nedočkal uvedení filmu, jenž mu byl věnován, do kin.
Režisér snímku Hugh Hudson začínal jako střihač, režisér dokumentů a posléze reklamních snímků. Jeho hraný debut Ohnivé vozy (z r. 1981) získal tři Oscary. Také jeho Tarzan byl nominován na tři Oscary, nakonec se však musel spokojit s cenou Britské Akademie (za masky) a Cenou newyorských filmových kritiků (tu získal Ralph Richardson za nejlepší výkon ve vedlejší roli).