Televizní akademie - Evropa a svět

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 9  
Sdílet
| Poslat odkaz

Komunikujte s námi prostřednictvím emailu ta-evropa@ceskatelevize.cz

Vážení přátelé,

Televizní akademie skončí společně s koncem roku 2011. Místo ní bude v roce 2012 hodinový blok filmů vzdělávacího rázu vždy od 16 do 17 hodin. Poté budou následovat pořady pro děti.

Vřelé poděkování za přízeň, kterou jste nám po celý rok projevovali. Pěkné prožití Vánoc a úspěšný nový rok vám přeje

Televizní akademie

V tomto vydání Televizní akademie uvidíte:

Jan Kovařík

Živě s Janem Kovaříkem

Téma:

Zdolávání (nejen) osmitisícovek

Hosté ve studiu:

Horolezec Radek Jaroš s dcerou Andreou

Dnešní host Radek Jaroš vystoupil na mnoho osmitisícových vrcholů, dvakrát získal titul Výstup roku Českého horolezeckého svazu, zdolal skalní i ledovcové vrcholy čtyř kontinentů, napsal knihy Dobývání nebe a Hory shora. Je autorem výstavy velkoplošných fotografií Himálaj 1000 až 8848 m a spoluautorem několika dokumentárních filmů a cyklů. Do studia ČT přijde i s dcerou Andreou.

Ptáme se vás:

Prvním horolezcem, který zdolal všechny osmitisícovky, byl Reinhold Messner. O totéž se jako první Čech snaží Radek Jaroš. Kolik vrcholů vyšších než 8 000 metrů nad mořem na světě je?

71 % 14 13 % 17 16 % 20

Více na portálu ČT sport

 • O Un-son – první žena na vrcholu všech osmitisícovek
  O Un-son – první žena na vrcholu všech osmitisícovek

  27. 4. 2020

  Korejská horolezkyně O Un-son se stala první ženou, která stanula na vrcholu všech čtrnácti osmitisícovek. Právě 27. dubna 2010 zdolala poslední z nich Annapurnu (8091 metrů). Přímý přenos jejího úspěšného výstupu odvysílala korejská televizní stanice KBS. "Hurá, hotovo, jsem moc šťastná, děkuji," prohlásila podle televizních záběrů, které odhalily velké dojetí.

 • Samotář Messner – všech 14 osmitisícovek zdolal za 16 let

  16. 10. 2011

  Lhoce – Na celém světě existuje podle německého horolezeckého kronikáře Eberharda Jurgalského 28 horolezců, z toho tři ženy, kterým se podařilo stanout na vrcholu všech 14 osmitisícovek. A jen 12 z nich to zvládlo bez pomoci kyslíku. Prvním člověkem, který zdolal všech 14 osmitisícových vrcholů a rovnou bez kyslíku, se stal 16. října 1986 italský horolezec Reinhold Messner. Poslední překážku v pokoření této bájné hranice představoval pro Messnera čtvrtý nejvyšší vrchol světa Lhoce (8 516 metrů).

 • Jaroš o výstupu na Lhotse: Už jsem si říkal, že to nedám
  Jaroš o výstupu na Lhotse: Už jsem si říkal, že to nedám

  2. 6. 2011

  Praha - Horolezec Radek Jaroš překonal všechny obtíže a dostal se na vrchol čtvrté nejvyšší hory světa Lhotse (8 516 metrů). Zkompletoval tak tucet  osmitisícovek, zlézt mu zbývá už jen zrádná Annapurna a druhá nejvyšší hora světa K2. Na Lhotse stoupal sám a počasí mu příliš nepřálo. Když už se s expedicí loučil, stal se malý zázrak a Jaroš vrchol ve čtyři hodiny odpoledne 19. května jako v pořadí desátý Čech zdolal.

 • První Čech na vrcholu osmitisícovky - triumf i tragédie

  24. 5. 2011

  Káthmándú – Na vrchol osmitisícovky se poprvé podíval Čech Karel Schubert. Bohužel tento triumf vyvážil tragický konec, jelikož Schubert, který Makalu, pátý nejvyšší vrchol světa sahající do nadmořské výšky 8 463 metrů, zdolal 24. května 1976, při sestupu zahynul. Čtyřiatřicetiletý Schubert, člen slovenské výpravy vedené Ivanem Gálfym, stanul na vrcholu Makalu společně se Slovákem Milanem Kriššákem. Vyčerpaní horolezci museli bojovat s nepříznivým počasím a Schubert se svému kolegovi ztratil již těsně pod vrcholem.

 • Jaroš vylezl na Lhotse, má už dvanáctou osmitisícovku
  Jaroš vylezl na Lhotse, má už dvanáctou osmitisícovku

  19. 5. 2011

  Lukla - Horolezec Radek Jaroš stanul na vrcholu čtvrté nejvyšší hory světa Lhotse (8 516 metrů). Z osmitisícovek mu zbývá zlézt pouze Annapurnu a K2. Lhotse je jeho už dvanáctým zdolaným himálajským vrcholem. Sedmačtyřicetiletý horolezec z Nového Města na Moravě měl možná svůj poslední pokus, aby se na vrchol Lhotse dostal, protože v jeho okolí už několik dní vládlo nepříznivé počasí. Časně ráno místního času však Jaroš zahájil vrcholový pokus a po šestnácti hodinách se objevil na vysněném místě. Další informace na osobních stránkách Radka Jaroše - Vrchol číslo 12 má jméno Lhotse

 • Jaroš: Před horami je potřeba mít respekt
  Jaroš: Před horami je potřeba mít respekt

  24. 11. 2010

  Praha - S lezením začínal na Českomoravské vrchovině, následovaly Tatry, Ťan-Šan, Pamír a Himaláj. Bez použití kyslíku už vystoupil na jedenáct ze čtrnácti osmitisícových hor světa, včetně Mount Everestu. Řeč je o Radku Jarošovi - v současnosti nejlepším českém lezci ve velehorách, který letos v červenci podnikl zatím poslední z řady expedic, kdy během 11 dnů vylezl na Gasherbrum I. i Gasherbrum II., a na příští rok už plánuje další, Annapurnu. Po páté slezené osmitisícovce přišel jeho kamarád s nápadem, co takhle zdolat všechny, což se ještě nepodařilo žádnému z Čechů. Kromě úspěchů má i svou třináctou komnatu - tou je vrchol K2, čtyřikrát se ji pokusil zdolat, ale k sobě ho nepustila ještě ani jednou.

 • Jaroš se vrátil z Gasherbrumu a už se těší na další osmitisícovky
  Jaroš se vrátil z Gasherbrumu a už se těší na další osmitisícovky

  10. 8. 2010

  Praha - Extrémně úspěšné tři roky, během nichž vystoupil na pět osmitisícových vrcholů, má za sebou český horolezec Radek Jaroš. V červenci stanul na Gasherbrumu I i II a ke zdolání všech čtrnácti osmitisícovek už mu zbývají pouze tři - K2, Annapurna a Lhoce. Jaroš ale nechce lézt za každou cenu. "Budu se snažit zůstat soudný," odmítl, že by kvůli snaze získat brzy Korunu Himálaje začal riskovat.

 • Vražedná osmitisícovka K2 si vybrala krutou daň - 11 životů

  4. 8. 2008

  Islámábád - Při výstupu na druhý nejvyšší vrchol světa K2 v pákistánském pohoří Karakoram zahynulo během uplynulého víkendu celkem 11 horolezců. Další oběti se neočekávají, žádní nezvěstní už nejsou hlášeni. Pákistánským záchranářům se dnes ráno podařilo vrtulníkem dostat do nemocnice dva Nizozemce, zatímco jeden italský horolezec stále ještě sestupuje do základního tábora.

Diskuse diváků
 • Klement Bezdeka 10. 4. 2016 11:02

  ova - u cizich zenskych jmen

  Vazeny diskusni teame, v Cechach slysime jiz jmena ceskych zen bez OVA - viz…

 • NovaJa 17. 7. 2012 19:50

  Ona je Češka, ale je blázen .. znám ji osobně

 • Jarmila 2. 1. 2012 16:47

  Poděkování všem, kdo se o Televizní akademii zasloužili, všem moderátorkám i moderátorům obzvláště.

  BájeÄŤnÄ› jste nám loni ÄŚT "zlidštili", vĹľdy jsem se nÄ›co novĂ©ho a zajĂ­mavĂ©ho do…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 3 minuty – Rok výroby: 2011 – L  ZJ
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje