Televizní akademie - Planeta Země

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Komunikujte s námi prostřednictvím emailu ta-planeta@ceskatelevize.cz

Vážení přátelé,

Televizní akademie skončí společně s koncem roku 2011. Místo ní bude v roce 2012 hodinový blok filmů vzdělávacího rázu vždy od 16 do 17 hodin. Poté budou následovat pořady pro děti.

Vřelé poděkování za přízeň, kterou jste nám po celý rok projevovali. Pěkné prožití Vánoc a úspěšný nový rok vám přeje

Televizní akademie

V tomto vydání Televizní akademie uvidíte:

Petr Horký

Živě s Petrem Horkým

Témata a hosté:

Rizika a výhody geneticky modifikovaných potravin

S přelidněním planety se jako východisko z potravinové nouze ukazují především geneticky modifikované potraviny. Názory na jejich užití se různí. Do Planety Země jsme si pozvali odborníky, kteří nás seznámili se současným stavem poznání v této oblasti.

Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi nám prozradil, že v brzké době budou schváleni geneticky modifikovaní lososi a možná i jiná zvířata na americký stůl. Dozvěděli jsme se také, jak se genetická modifikace provádí.

Geneticky modifikované rostlinné produkci se věnoval Prof. RNDr. Zdeněk Opatrný, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Odpovědi hostů

přehrát video

Novinky z vědy na našich vysokých školách představil Tomáš Feřtek.

Více na portálu ČT24

 • Geneticky modifikované kukuřici se na jihu Moravy daří, ve zbytku republiky už ji nechtějí

  4. 8. 2010

  Jižní Morava - Pěstování geneticky modifikované kukuřice je v České republice na ostrém ústupu. Technologie se sice v Česku osvědčila, výnosy rostly, ale zemědělci na kukuřici s dodaným genem od loňského roku najednou zanevřeli. Narazili totiž na předsudky odběratelů zejména v zahraničí. Výjimkou je ale jižní Morava, kde se takzvaná GMO kukuřice pěstuje dál ve velkém.

 • Geneticky modifikované kukuřici se na jihu Moravy daří, ve zbytku republiky už ji nechtějí

  4. 8. 2010

  Jižní Morava - Pěstování geneticky modifikované kukuřice je v České republice na ostrém ústupu. Technologie se sice v Česku osvědčila, výnosy rostly, ale zemědělci na kukuřici s dodaným genem od loňského roku najednou zanevřeli. Narazili totiž na předsudky odběratelů zejména v zahraničí. Výjimkou je ale jižní Morava, kde se takzvaná GMO kukuřice pěstuje dál ve velkém.

 • Vědci chtějí zmírnit pravidla pro geneticky upravené plodiny

  9. 6. 2009

  České Budějovice - Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR požadují zmírnění přísných pravidel Evropské unie pro pěstování geneticky modifikovaných plodin. Unijní legislativa stará dvacet let, je podle nich založena na politických kalkulech a snižuje konkurenceschopnost zemědělců z EU na globálním trhu. Vědci navíc prokázali, že geneticky modifikované plodiny nemají negativní vliv na životní prostředí. Závěry shrnuli v Bíle knize, kterou rozeslali evropským vědeckým organizacím a orgánům EU, řekl dnes novinářům ředitel centra František Sehnal.

 • Odborná studie: Geneticky modifikované potraviny zdraví neškodí

  10. 9. 2008

  Brusel - Evropská komise zveřejní výsledky odborné studie geneticky modifikovaných potravin. Podle ní neexistují důkazy, že škodí zdraví. I když studie a její výsledky komisi k ničemu nezavazují, mohou ovlivnit debatu o zrušení zákazu dovozu těchto potravin. Studie totiž vyvrací argumenty odpůrců GMO potravin, že způsobují alergie, mohou mít vliv na imunitní systém nebo že mohou snižovat účinnost antibiotik.

 • Vědci:nejsou důkazy, že geneticky modifikované jídlo škodí zdraví

  7. 9. 2008

  Brusel - Vědci nemají důkazy, že by potraviny z geneticky modifikovaných produktů měly nějaké škodlivé dopady na lidské zdraví. Vyplývá to ze studie Společného výzkumného střediska (JRC), tedy poradního vědeckého orgánu Evropské komise.

 • Evropští zemědělci pěstují stále více geneticky modifikované kukuřice

  30. 10. 2007

  Praha - Evropští zemědělci masivně zvýšili produkci geneticky upravené kukuřice. Pěstuje se na 110 tisících hektarech, což je v porovnání s loňskem 77procentní nárůst. K vysokému číslu přispívá i Česká republika, která se v rámci Evropy v tomto ohledu probojovala na třetí místo.

Diskuse diváků
 • Klement Bezdeka 10. 4. 2016 11:02

  ova - u cizich zenskych jmen

  Vazeny diskusni teame, v Cechach slysime jiz jmena ceskych zen bez OVA - viz…

 • NovaJa 17. 7. 2012 19:50

  Ona je Češka, ale je blázen .. znám ji osobně

 • Jarmila 2. 1. 2012 16:47

  Poděkování všem, kdo se o Televizní akademii zasloužili, všem moderátorkám i moderátorům obzvláště.

  BájeÄŤnÄ› jste nám loni ÄŚT "zlidštili", vĹľdy jsem se nÄ›co novĂ©ho a zajĂ­mavĂ©ho do…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 6 minut – Rok výroby: 2011 – L
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje