Než navštívíte lékaře. Připravili J. Pešina a M. Hanzlíček

Gastroskopie je vyšetření, při kterém lékař za pomoci přístroje – endoskopu, může vyšetřit horní část trávicího ústrojí (jícen, žaludek a dvanáctník). Gastroskopie odhalí změny sliznice, zánět, krvácení, vřed nebo nádor. Slovo endoskopie je odvozeno od řeckých slov endo, to znamená česky uvnitř a skopein, což lze přeložit jako pohled nebo pohlížení. Endoskopie neslouží pouze k diagnostice, ale také k terapii. Opichy nebo zvláštními svorkami lze jejím prostřednictvím stavět krvácení např. z jícnových varixů nebo žaludečních a dvanáctníkových vředů.

Projekt Moje medicína

Brzy půjdete na specializované lékařské vyšetření. Leccos jste o něm slyšeli, ale rádi byste si udělali vlastní představu, co vás za dveřmi ordinace nebo sálu čeká. Na co se připravit?

Podstatou cyklu Moje medicína je přiblížení vybraných diagnostických a terapeutických metod laické veřejnosti. Pořad jednoduchou a srozumitelnou formou vyvrací mýty a falešné informace, které si často mezi sebou sdělují pacienti čekající v čekárnách.

Divák se dozvídá, jak se na určité vyšetření či lékařský zákrok připravit a co si vzít s sebou k lékaři. Prostřednictvím kamery a také na www.mojemedicina.cz máte možnost sledovat, jak se konkrétní diagnostická či terapeutická metoda provádí, o čem vypovídají zjištěné výsledky a co lze na jejich základě usoudit o zdravotním stavu pacienta.

Stopáž9 minut
Rok výroby 2011
 P ST HD