Diskuse

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, na Divácké centrum ČT nebo použijte tento formulář.
 • Majsner 9. 11. 2019 15:44 Reagovat 2 1

  Pěkné záběry, jen škoda té agitky...

 • Dita 7. 11. 2019 22:55 Reagovat 5 0

  Tohle by měl vidět každý

  Tohle by měl vidět každý. Kdybych si mohla něco přát, přála bych si, aby ten dokument viděly všechny děti ve školách. Lidé, kteří mají moc věci změnit na mezinárodní úrovni a pohlo to jejich svědomím i my všichni, kteří můžeme měnit postoj v nás i věci okolo nás.Tohle by měl vidět každý. Kdybych si mohla něco přát, přála bych si, aby ten dokument viděly všechny děti ve školách. Lidé, kteří mají moc věci změnit na mezinárodní úrovni a pohlo to jejich svědomím i my všichni, kteří můžeme měnit postoj v nás i věci okolo nás.

  • Pavel 15. 8. 2020 21:09 Reagovat 0 0

   Ok, ale..

   Dobře. Ale nesmíš bláhově předpokládat, že všichni v těch školách budou mít ten správný postoj dle tebe. Tedy takový, jaký máš ty na problémy, které jsou v dokumentu ukázány. Počítala jsi s tímto? Že by třeba nemusel nědo souhlasit s názory dokumentaristy tak, jako ty? Protože já s ním v mnohém nesouhlasím a myslím si, že bych nebyl sám. Ovšem pokud bys nechala lidi udělat si vlastní názor a nic jim nevnucovat a nebýt z toho smutná, tak by je to jaksi obohatilo.

 • Jana 7. 11. 2019 09:45 Reagovat 2 0

  Překrásné

  Ráda sledují cestopisy a zajímavé dokumenty. Tento byl velmi krásný a jeho myšlenka silná. Děkuji. Kdyby bylo možné posílejte tohoto autora více.Jana

 • Tadeáš 2. 11. 2019 18:24 Reagovat 0 0

  Odpoví mi, prosím, někdo jak se jmenuje vypravěč v tomto dokumentu? On vypráví skoro každý dokument a vrtá mi to hlavou. Děkuji

 • Honza 31. 10. 2019 09:35 Reagovat 1 0

  Super

  Skvělý dokument. Krásné záběry, smutné ale důležité a srozumitelně podané informace.

 • Zuzana 9. 1. 2019 12:59 Reagovat 5 0

  Skvělý dokument

  Kdyby toto promítali ve školách, spojili by pro studenty příjemné s užitečným. Mockrát děkuji ČT2 za tento skvělý dokument!

 • Robert Kuhnl 29. 12. 2018 19:05 Reagovat 11 2

  Tohle je asi důležité vidět.

  Na tyhle věci by měl myslet každý, kdo zapne televizi, spmartphone, rozbalí si dobře zabalené jídlo, nebo nastaruje svoje auto, jehož motor pracuje na dávno přežitém, primitivním principu, vybuchující směsi kyslíku a kapaliny z mrtvých dinosaurů. Napříč státy, napříč politikou. Díky ČT, že kupuje hodnotné pořady.

 • Krišonka  •  24. 8. 2017 06:45 Reagovat 2 0

  Vždy, keď prepadávam pocitu že svet(Zem)

  je krásny, spomeniem na existenciu ľudí a ich činnosť .V ten moment mám pocity úplne opačné. Svet (Zem, vesmír) by sa myslím zaobišiel aj bez nás.

  • Krišonka  •  24. 8. 2017 06:49 Reagovat 1 0

   Doplním (sa),

   keďže je to diskusia o programe. Mne sa dokument veľmi páčil.S autorom, či jeho komentárom nie je potrebné súhlasiť. Bude myslím stačiť o predostretých témach rozmýšľať.A doma, s deťmi,či známymi, priateľmi o nich diskutovať.

  • František Šipr  •  24. 8. 2017 21:30 Reagovat 0 0

   re Krišonka

   Milá krišonko, vezmu-li vás za slovo, tak by vám nechyběla socha Davida ve Florencii, chrám Hatšepsut v Egyptě, muzika Ray Charlese? Jste tedy vyznavač boha Quetzala /čte se kecal/. A to mám dobrá vztah k sinicím /bakteriím/, protože ty vyráběly a vyrábí většinu kyslíku na této planetě po miliardy let. Váha destruktivního působení human race je úplná brnkačka proti fungování Přírody. Zde je bohem Slunce, Slunce madam a to rozhodne. Zkuste přírodní vědy, a při tom sem můžete koukat na obrazy Zrzavého blahé paměti.

   • Krišonka  •  25. 8. 2017 11:25 Reagovat 3 0

    Pán Šipr,

    keby na Zemi(vo vesmíre) nebolo ľudstvo, teda ani ja, nechýbalo (nemohlo by) by mi nič z toho, čo ste vymenovali, predsa:-) A ani mnoho ďalších vecí. Ja osobne mám k ľudstvu akýsi schizofrénny? vzťah. Na jednej strane obdiv (intelektu, schopností, umu,...), na druhej strane odpor, zhnusenie,...lebo len človek je schopný všetkého(vojny, plasty,násilie,..........) Taký malý príklad, kedy tento rozpor pociťujem skoro naliehavo... Stavby umelých ostrovov v tom Dubaji. Na jednej strane obdiv voči ľuďom, ktorí to vymysleli, naprojektovali, vyrobili a obsluhujú stavebnú a ťažobnú, atď. techniku, na druhej strane odpor voči hlavne pravdepodobnej motivácii.Okrem zamestnanosti (pracovné sily) na tom nevidím žiadny praktický úžitok.A už vôbec ušľachtilý, či verejnoprospešný...

    • František Šipr  •  30. 8. 2017 22:18 Reagovat 0 4

     re Krišonka

     Milá Krišonko, pracuju s termíny entropie, bilance pořizovacích, provozních a skartovacích nákladů, zákon zachování energie, hmoty, pracnosti, sociálnosti. Jestliže lidstvo planetě Zemi něco přináší, přirozeně i odnáší /nakonec je nás již 7 miliard/ je celková bilance kladná. Jsem alergický na vytvářený mýtus, že přírodní národy neničí přírodu, spíš naopak viz ostrovy Madagaskar, Papua Nová Guinea. Znalost /zlepšující/ přírodních zákonů moderní civilizace umožňuje OPTIMALIZOVAT přínos fungování civilizace. Dogmatické lpění na božím slově některých náboženství znamená ničení i přírody. Součástí výdobytků civilizace jsou i kulturní statky.

     • Krišonka  •  31. 8. 2017 06:34 Reagovat 0 0

      Ad.:" Znalost /zlepšující/ přírodních zákonů

      moderní civilizace umožňuje OPTIMALIZOVAT přínos fungování civilizace." Áno, s týmto súhlasím, a vlastne aj s celým(?) komentárom.I keď pravdu povediac o vete, že celková bilancia v náš prospech je kladná mám veľké pochybnosti. Ale, alebo práve preto...platí to,resp. myslím si stále to, čo som napísala v prvom príspevku.Som presvedčená, že vesmír by sa bez nás zaobišiel. Ale keď sme už tu,....

     • Ben 1. 9. 2017 00:10 Reagovat 10 1

      Lidstvo že něco planetě Zemi přináší?! To má být vtip?!

      • František Šipr  •  2. 9. 2017 10:01 Reagovat 0 6

       re Ben

       Milý Bene, ovšem, že to myslím velmi vážně. V případě, že by se evoluce zastavila v čase sinic, byl by oceán celý zelený a ve vzduchu samý kyslík. Globální oteplování by nehrozilo! Prostě pohodička. Jenže Příroda a její zákony, na zelené aktivisty neslyší a neslyší. Pokud zelený aktivista nerespektuje Zákony Přírody a nebo je nezná Příroda a evoluce se za nos nechytí. Výtvory lidstva a např. muzika Ray Charlese jsou součást života a vzhledu této Planety.

       • Krišonka  •  4. 9. 2017 13:35 Reagovat 3 0

        Ad.:"Jenže Příroda a její zákony, na zelené aktivisty neslyší a neslyší"

        To nič pán Šipr, hlavne, že príroda a jej zákony slyší na hudbu Ray Charlesa :-)

        • František Šipr  •  5. 9. 2017 18:14 Reagovat 1 1

         re Krišonka

         Milá Krišonko, jak víte , že slyším jen na Ray Charlese??? Slyším na Dvořáka, Hudbu Praha - Je to zlý, Kristýnu Najkrajšie sú stromy na Horehroní, atd. Neslyším na pokyny své ženy. Vnímám vůni škvarků a držkovky, řízků! krásu obrazu od Sandra Botticelliho : Zrození Venuše, krásu vodopádu Iguazú, atd.

         • Krišonka  •  5. 9. 2017 20:31 Reagovat 2 0

          Ad.:" jak víte , že slyším jen na Ray Charlese???"

          Ja to neviem,ani som také niečo netvrdila. (to bol len jeden príklad, ktorý ste uviedli v reakcii na Bena) Vy, ja,....miliardy našich ľudských spoluobyvateľov na Zemi slyší na "milión" vecí. Pointa bola v tom, že rovnako ako Zem a prírodné zákony neslyší na "zelených aktivistov" rovnako neslyší na statky(v tomto prípade umenie)stvorené človekom (a pre človeka, teda pre seba)

          • František Šipr  •  5. 9. 2017 21:52 Reagovat 0 0

           re Krišonka

           Milá Krišonko, víte, že big Ben bude nějakou dobu mlčet??? Odpovím asi Werichovými slovy: můžete nesouhlasit, můžete protestovat. le to je to jediné co s tím můžete dělat. Psi /zelení / štěkají avšak globalizace / i evoluce/ si jde dál už tisíce let . Féničané si ji začali tak před 3000 let tím , že spustili na Středozemní moře loď. A nejhorší jsou trpaslíci. Strašně rychle se množí. A Francouzi mají moc másla na hlavě. Třeba to, že podle jejich zemědělských regulací v EU ke snižování produkce mléka /přepískli to/ je nedostatek másla. To víte marxisti neví kdy už by mohli skončit.

       • Ben 18. 5. 2018 22:53 Reagovat 0 0

        (1) Předně mi dovolte uvést na pravou míru, že jsem se této diskusi nijak cíleně nevyhýbal, ale jak se mi jistě jakožto nesystematicky přispívajícímu diskutérovi stalo již více- ba mnohokrát u jiných pořadů, diskuse k tomuto výtečnému dílu se dostala z mého zorného úhlu a já jsem na svůj příspěvek a sledování případných reakcí pozapomněl. Nicméně, musím konstatovat, že v podstatě není nač reagovat - co lidstvo "naší" krásné modré planetě Zemi přináší, jste mi totiž nevysvětlil. Víceméně jste dal pouze průchod svému zjevně nelichotivému vztahu k ekologickým aktivistům, zejména možná operujícím dnes skloňovaným a "módním" pojmem "globální oteplování". Nemíním se o tom s vámi přít, necítím se být dostatečně ekologicky vzdělán na to, abych argumentoval ať už v jejich prospěch nebo naopak měl důvod dávat bezuzdně za pravdu vám. Přiznám se, že mám ekologicky orientovaný příklon k názorům a lidem, které/kteří akcentují negativní vlivy společnosti na přírodu a vyzývají k jakési sebereflexi lidské společnosti, což se mi samo o sobě zdá být v každém ohledu správné a zároveň také jako pro mnohé jiné (podle svých reakcí zde na mě tak "trochu" působíte také) tabuizované téma: přece nebudeme kritizovat vlastní činnost. Pokud jmenujete jako příklad našeho přínosu rodné planetě hudbu Raye Charlese, pak za mne velmi trefně a s nadhledem odpověděla již Krišonka - tím jsme Zemi opravdu hodně prospěli. Nikterak tím nepopírám, že i já sám - konkrétně zejména hudbu - hluboce ctím jako vpravdě lidský "vynález" s ohromným mentálním přesahem, což podle mne - nemějte mi to za zlé - pro lidské výdobytky nebývá právě obvyklé, bez ohledu na jejich praktičnost a účelnost pro nás, ba přímo dnes již naši zchoulostivělou potřebu jejich využití. (pokračování následuje...)

       • Ben 18. 5. 2018 23:24 Reagovat 0 0

        Vy naproti tomu lidskou činnost ve svých příspěvcích doslova adorujete, když se snažíte dávat na váhu plusy a minusy jejich působení na planetu a to ve prospěch těch plusů. A k tomu mířila má otázka v předchozím příspěvku - nenapadá mě (plus) ani jediný. Kdežto minusů mraky. Opravdu myslíte, že by se bez nás "planeta měla hůře" ?! My jsme závislí na ní, ne ona na nás. To jsou jasné počty. Cokoliv vymyslíte byť dobrého, co lidé udělali, to udělali pro sebe, nikoliv pro planetu. Jakkoliv se vám nebo mně může líbit hudba Raye Charlese nebo kohokoliv jiného, jakkoliv nás může povznášet až do nebeských výšin, je to výdobytek - jakkoliv dle mého názoru tento ušlechtilý - pouze pro nás, se Zemí to ani nehne. Co ale potom teprve naše činnost, kterou soustředěně kousek po kousku devastujeme a plundrujeme přírodu, která ještě na Zemi zbývá - to sice se Zemí taky nehne, ale vyspělosti způsobit škody jsme už bohužel dosáhli. A pokud dnes opravdu děláme něco dobrého tzv. "pro Zemi", pak tím jen v pranepatrné míře zmírňujeme (chtěl jsem napsat "minimalizujeme", ale to se naprosto nehodí vzhledem k jejich rozsahu a nepatrnosti náprav) škody způsobené sebou samými. Autor tohoto dokumentu se toliko zamýšlí nad palčivými otázkami nevyhnutelného ničení přírody na Zemi při udržování (nebrždění, hlavně nezpomalovat!) stále se zrychlujícího tempa ekonomiky a naší civilizační poživačnosti a nad paradoxy světa a civilizace, neřešitelnými bez naší vůle. To mi připadá být správné uvažování, bez ohledu na to, jestli autor také nabízí nějaké řešení. Je to výzva pro nás pro všechny a ve vlastním zájmu (resp. zájmu našich potomků). Ty letecké záběry jsou vskutku úchvatné, pokud jde o přírodní krásy, a nepřu se, že jsou působivé i některé záběry toho, co je již produktem civilizace, ale střídány s apokalyptickými obrazy zmaru a nevratných škod jí způsobených, nicméně hloubka tohoto filmu spočívá vedle uspořádání těchto kontrastních obrazů a nádherné hudby významně i v zaníceném komentáři autora.

      • František Šipr  •  2. 9. 2017 11:07 Reagovat 0 5

       re Ben

       Milý Bene, a ještě něco: zelený zlepšováček Měl bych zelený zlepšováček vhodný i pro netopýry a taky KALONĚ /TI RÁDI OVOCE/. Za peníze Evropské unie na řešení migračního problému VYSAZOVAT lesy na SAHAŘE. Les transformuje sluneční energii na dřevo /uskladněná energie/ , neboli ODEBÍRÁ oxid uhličitý z ovzduší. To je ten cíl celosvětových zelených aktivistů k regulaci "globálního oteplování". Kromě toho by potenciální imigranti do Evropy DOSTALI PRÁCI, v místě kde nyní žijí /čekají na tranzit/ po které tak touží. NAVÍC se pozná u těch migrantů kdo chce dlouhodobě pracovat, neboť čerstvě vysazený les /zvlášť v Sahelu/ vyžaduje péči. A bonus navíc, pouliční afričtí loupežníci by museli vyhodit karty na stůl, že jim jde jen o to "evropské sociálno". Africké státy v Sahelu s tím budou souhlasit, protože na příkladu Izraele ví, že les se vždycky hodí, i pro hmyz /šance pro netopýry/ a protože by se vysazovaly taky stromy nesoucí ovoce /datle, granátové jablka, citrusy, fíky,.../ dostali by příležitost kaloni /pro mě rovněž netopýr/.

 • edna 23. 8. 2017 22:15 Reagovat 5 13

  Krásné záběry

  ale tolik překroucenin, polopravd a demagogie, že by jeden mlátil hlavou do stolu.

  • Filoména První 24. 8. 2017 17:42 Reagovat 8 2

   Zdá se, že jste celosvětový znalec. Takže: Kupříkladu?...

   • František Šipr  •  24. 8. 2017 19:26 Reagovat 1 8

    re filoména

    Milá filoméno, jste opravdu filoména. Zareaguji za endnu, ty kecy při záběrech Kaby. Proč neprozradil, že Sahara začala vysychat již před 10000 lety. Proto vznikl Starověký Egypt. Francouzi by měli mlčet, kvůli destruktivní zemědělské politice EU, oni ji vymysleli, kvůli Pol -Potovi, Chomejnímu, atd. atd. To jim nevyčítám , že se položili na záda před Hitlerem.

    • Ben 20. 1. 2019 00:23 Reagovat 1 0

     Poznámku "Francouzi by měli mlčet" nepovažuji za vhodnou a oprávněnou. To máte na mysli autora dokumentu? Nevšiml jsem si, že by někomu stranil, například své zemi. On snad není odpovědný za evropskou či zemědělskou politiku svého státu a ani soudě podle dokumentu nepůsobí dojmem, že by ji hájil nebo ekologicky povyšoval nad ostatní. To by mi (nebo vám) zrovna někdo mohl vyčítat naši politiku nebo prezidenta. Tento film je pro mě kritickým zamyšlením nad budoucností světa, který lidé podřídí růstu ekonomiky a své hamižnosti a blahobytu. Myslím, že z toho autor nikoho, resp. žádný stát, privilegovaně nevyjímá. A rozhodně nehovoří za státotvůrce.

     • František Šipr  •  20. 1. 2019 12:30 Reagovat 0 0

      re Ben

      Vážený Bene, když jsem členem nějaké komunity musím konzumovat její osudy. Ačkoliv Hamburk nevolil Hitlera jednu noc v roce 1942 přiletělo 2000 bombardérů a ten den to město zemřelo - viz kniha Den kdy zemřel Hamburk. Francouzi udělili azyl Chomejnímu místo, aby ho šupem letecky poslali šáhovi Pahlavímu. Na Sorbonně vystudoval Pol Pot /asi marxismus/ a pak "budoval" v Kambodži tu "spravedlivou " společnost za cenu 3 mil. životů. Francouzi měli poslat Pol Pota císařovi Bokassovi do Středoafrické republiky, aby si ho udělal na grilu a podával při diplomatické recepci - byla todříve francouzská kolonie. Vy po mě chcete, abych nevážil jak egyptská bohyně Maat francouzské hříchy a dobré skutky. Kdepak já Kelt musím být Anglofil. Mám rád J. Y. Custoea , Belmonda , Gabina, atd. atd. avšak jejich hříchy by je měly ukrovnit, a dost. Ctím , že na rozdíl od Východního Medvěda dali vzdělání Marii Sklodowské Curie takové , že získala Nobelovu cenu. Francie nemá takovou prestiž, aby i v životním prostředí mohla někoho poučovat, a jejich elita by to měla vzít na vědomí a být mnohem skromnější.

 • František Šipr  •  23. 8. 2017 22:02 Reagovat 2 14

  Krásné letecké záběry

  Naše planeta vypadá nejen z Vesmíru, z letadla, tak ze země, po hladinou moře, jezer .. nádherně. Bohužel komentář k těm záběrům je hloupý. Není to ani bilance škod ani reálný návod jak nezpůsobovat škody /nebo je minimalizovat/ na životním prostředí.

  « | | 1 2 3 4 5 | | » (12)

Pošlete svůj komentář

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Položky označené * jsou povinné.

Sledujte diskusi e-mailem

Příspěvky zadané do diskuse vám budeme posílat na zadanou e-mailovou adresu. Na konci každé zprávy bude odkaz pro odhlášení.

Položky označené * jsou povinné.

Pošlete svou připomínku

Položky označené * jsou povinné.

» Pravidla diskuse na webu České televize

» Nahlásit nevhodnou diskusi