Suma sumárum

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 18  
Sdílet
| Poslat odkaz

Studenti, brigády a daně

Dotaz:

Co si musím pohlídat, pokud chci brigádu v zahraničí? Kdo mi pomůže ji najít a poradí?

Michaela SvobodováMichaela Svobodová, manažer obchodní sítě a lektor ZFPA a.s. odpovídá:

Krátkodobou práci v cizině zpravidla zprostředkovávají specializované agentury. Ty musí mít povolení ke zprostředkovávání práce vydávané Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky (MPSV)a jejich seznam najde zájemce na webových stránkách MPSV.

Zprostředkování zaměstnání je podle výše uvedeného zákona pro uchazeče bezplatné. Úhradu platí zahraniční zaměstnavatel, který požádal agenturu o dotyčného pracovníka.

Všude platí pravidlo, že čím lépe potřebný jazyk ovládáte, tím lepší, a tudíž lépe placenou práci dostanete. Zejména dívky by se však měly v každém případě vyhýbat inzerátům, které nabízejí tzv. lukrativní brigádu s poznámkou, že znalost cizího jazyka není nutná.

Při sjednávání brigády v Evropě je nutný platný cestovní doklad a mezinárodní zdravotní pojištění, které je platné v zemích EU.

Dotaz:

Na co nezapomenout?

Michaela Svobodová, manažer obchodní sítě a lektor ZFPA a.s. odpovídá:

Většinou studenti zapomínají na povinné platby či nákladové položky, jako například poplatky za vedení účtu, platby za produkty jako penzijní připojištění či životní nebo úrazové pojištění, povinné ručení atd. Před odcestováním do zahraničí je třeba myslet na tyto výdaje a zajistit si potřebnou výši financí na běžném účtu, aby po návratu z ciziny nečekalo doma nepříjemné překvapení v podobě nedoplatků či dluhů.

Dotaz:

Jak naložit s výdělkem z brigády?

Michaela Svobodová, manažer obchodní sítě a lektor ZFPA a.s. odpovídá:

Část výdělku dále zhodnocovat a použít na tvorbu rezervy, ideální je 20 %. Možností, jak zhodnocovat peníze je celá řada. Pokud budeme hovořit o finančních produktech, např. stavební spoření, kde každý na vklad získá 10 % státní dotaci, maximální výše je 2000,- při vkladu 20000,- ročně. Toto spoření lze využít i jako tvorbu rezervy na řešení vlastního bydlení – možnost čerpání úvěru. Další možností, jak zhodnocovat peníze, jsou spořící účty či podílové fondy.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.