Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze

Stavební spoření

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Cyklus, který vám poradí jak nenaletět, ušetřit a nechat peníze vydělávat. Připravil J. Reinisch

Stavební spoření funguje od počátku devadesátých let. I přes různé změny ve výši státní podpory je stále nejoblíbenějším spořícím produktem v České republice. A odborníci tvrdí, že díky jeho existenci nebyl dopad ekonomické krize na naši zemi tak markantní. Jak stavební spoření funguje a na co všechno ho můžeme využít, uvidíte v dalším pokračování pořadu Suma sumárum. Tentokrát nabídneme jeden nový příběh a jeden návrat do příběhu, který jste na obrazovkám mohli vidět už na jaře. Pan Kosina tenkrát plánoval využít stavební spoření pro vylepšení bydlení, tak jsme se šli zeptat, jak to dopadlo. Stavební spoření zhodnotí odborníci, děti, známé osobnosti a opět i Tomáš Sedláček. A ministerstvo a právník se vyjádří k tomu, zda je správné měnit podmínky již uzavřených smluv a snižovat státní příspěvek na stavební spoření.

 

Slovník pojmů

Hodnotíci číslo
 • Bodové hodnocení, které má za cíl spravedlivě stanovit pořadí pro získání úvěru ze stavebního spoření, a to podle přínosu jednotlivých účastníků stavebního spoření do systému stavebního spoření. Je jednou z podmínek získání nároku na stavební úvěr. Systém je založen na solidaritě těch co spoří a těch, kteří si půjčují.
Cílová částka
 • Smlouva o stavebním spoření se uzavírá na určitou cílovou částku, která vyjadřuje celkovou budoucí potřebu finančních prostředků pro realizaci bytových potřeb účastníka stavebního spoření. Nejedná se tedy o částku, kterou musím naspořit, ale o zjednodušeně řečeno úvěrový rámec, resp. maximální částku, kterou mohu v žádosti o úvěr požadovat a získat.
Překlenovací úvěr
 • Úvěr poskytovaný na překlenutí doby, po kterou nemá klient nárok na úvěr ze stavebního spoření. Umožní ihned, bez nutnosti spořit po dobu minimálně 2 let, půjčit si potřebné finanční prostředky na investice do bydlení.
Řádný úvěr ze stavebního spoření
 • Účelový úvěr na řešení bytových potřeb s velmi výhodnou úrokovou sazbou. Jeho výše je dána rozdílem mezi cílovou částkou a zůstatkem na účtu stavebního spoření a může být poskytnut po splnění stanovených podmínek.
Klient stavebního spoření
 • Fyzická osoba (bez omezení věku; za nezletilé tak mohou učinit jejich zákonní zástupci) nebo právnická osoba, která uzavře se stavební spořitelnou písemnou smlouvu o stavebním spoření. Rozdělení je důležité z hlediska možnosti získat státní podporu. Na rozdíl od fyzických osob právnické osoby na státní podporu nárok nemají.

Váš příběh…

Příběhy obyčejných lidí se šťastným koncem si můžete přečíst v nové rubrice Váš příběh… Všichni nějak bydlíme, máme různé nároky, různé představy a sny o tom, jaký bude náš domov. Iluze se většinou rozplynou, když skutečné bydlení začneme hledat a hlavně posléze platit. Málokdo z nás zdědí chalupu od táty. I s Mařenkou. Také naše rodina z pořadu Suma sumárum se dostala do situace, kdy brzy bude muset řešit to, kam dá postýlku, pro nový přírůstek do rodiny.

Máte v rodině stavební spoření?

9 % 15 hl. žádné 16 % 28 hl. jedno 20 % 34 hl. dvě 55 % 93 hl. více než dvě Celkem 170 hlasů

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Živá debata s odborníky

Vždy po skončení pořadu můžete sledovat živou debatu s odborníky na dané téma v pořadu na programu ČT24.

Diskuse diváků
 • Janka 2. 5. 2019 10:57

  Porovnat si půjčky je základ, tzn. RPSN i poskytovatele

  Srovnání úvěrů pujcek.cz na internetu má být 1. volbou, když uvažujete o půjčení peněz. Ze své zkušen…

 • Veronika 7. 2. 2019 19:44

  Vítám takové ty výúková videa

  Já si dnes myslím, že chybí spoustu rad a informací o těhotenství a vůbec nechápu, že v televizi…

 • Klára Tittelbachová 21. 5. 2015 21:12

  KAMARÁDA ÚČET,KAM CHODÍ I MÁ MZDA,BYL NEČEKANĚ BLOKOVÁN.JAK TEDY VYBERU SVŮJ PLAT!? PORAĎTE PROSÍM!

  Můj dobrý kamarád mi umožnil užívat jeho bankovní účet,abych nemusela hledat solidní banku,která by…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Vzdělávání
ICast:ProgrammeDetail: pro seznam casti neni definovano SIDP ani IDEC