Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme Borotín, Šelmberk, Kozí hrádek či Vysoký Chlumec (2017). Scénář a režie M. Polák

Obsah dílu

Přehrát vše

I v druhé řadě naučného dokumentárního cyklu České televize se vydáme po stopách středověkých hradů roztroušených v naší krajině v podobě jedinečných dominant, ale i romantických zřícenin či sotva patrných pozůstatků kdysi honosných sídel. Řadu staveb tvůrci oživují prostřednictvím počítačových animací a přinášejí málo známé příběhy, které jsou s někdejšími správními centry spojeny.

Východně od obce Borotín leží nad rybníkem zřícenina stejnojmenného gotického hradu, jedna z mnoha zastávek Karla Hynka Máchy a kulisa filmové pohádky Honza málem králem. Kolébka mocného rodu pánů ze Šelmberka se nachází na kopci u Mladé Vožice. V polovině 13. století byla vybudována českým rodem Buziců, který se honosil erbem s hlavou černé svině ve zlatém poli. Žádný jiný hrad v Čechách, snad s výjimkou Krakovce, není tolik spojen s postavou kazatele a reformátora mistra Jana Husa jako šlechtické sídlo Kozí hrádek. Doslova a do písmene prodchnuty s historií Přemyslovců jsou pozůstatky Vrškamýku, který stával na nevysokém protáhlém návrší západně od Kamýku nad Vltavou. Nepřístupný veřejnosti a nedobytný pro kamery tyčí se ve výšinách majestátný Vysoký Chlumec, založený patrně v posledních letech panování Karla IV. Kozí hřbet je jedno z mála českých panských sídel, které bylo schopné odolat obléhání husitských vojsk. Táborské hradiště nemůžeme na našem putování minout, i když, nebýt věže Kotnov, patřilo by dnes už mezi zaniklé stavby. V krajině zaniklých hradů se pokusíme vypátrat, kde stávaly Ostromeč, Zvěřinec a Mladá Vožice.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 ST HD
ŽánrDokument