Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme Zvíkov, Orlík, Blatnou či Třemšín (2017). Scénář a režie M. Polák

Obsah dílu

Přehrát vše

I v druhé řadě naučného dokumentárního cyklu České televize se vydáme po stopách středověkých hradů roztroušených v naší krajině v podobě jedinečných dominant, ale i romantických zřícenin či sotva patrných pozůstatků kdysi honosných sídel. Řadu staveb tvůrci oživují prostřednictvím počítačových animací a přinášejí málo známé příběhy, které jsou s někdejšími správními centry spojeny.

Střednímu Povltaví od 13. století dominovala dvě významná královská sídla. Historie Zvíkova je od počátku spojena s rodem Přemyslovců a dnes patří k obdivovaným klenotům raně gotické architektury. Orlík byl původně malým hrádkem k výběru cla u říčního brodu, který se výrazně rozšířil ve 14. století a od dob Karla IV. se v jeho držení střídali příslušníci české šlechty až po poslední mocné vlastníky, rod Schwarzenbergů. Dnes má Orlík podobu honosného zámku, stejně jako další přestavěná středověká sídla Blatná, Březnice a Rožmitál. Naopak zříceninou se stal hrad na hoře Třemšín a tvrz Hrochův hrádek na Příbramsku. Zcela zanikl opevněný objekt Hengst na hřebeni Kobylí hlava, jehož účel je kvůli chybějícím pramenům a archeologickým nálezům dodnes neznámý.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 ST HD
ŽánrDokument