Filmkompas

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vaše navigace ve světě filmu. Revue plná premiér českých i zahraničních snímků, festivalů, portrétů, trendů a novinek

Český film
Natáčí se Vendeta

Natáčí se VendetaByli jsme se podívat na natáčení nového českého thrilleru Vendeta, jehož poslední klapka padla začátkem dubna po rekordních dvaceti natáčecích dnech. Přestože tvůrci zatím pečlivě tají zápletku, děj je založen na osobním nelítostném střetu dvou mužů, které ztvárnili Ondřej Vetchý a Oldřich Kaiser. Napínavý příběh ze současnosti se točí kolem osudové ženy a vystačí si se sevřeným prostorem pouhých tří hodin. Do střetu jsou zataženi i dva policisté. Jednoho z nich si zahrál Igor Chmela.
Snímek je režijním debutem Miroslava Ondruše, který získal zkušenosti jako asistent režie na oceňovaných Poutech. Zde se seznámil s producentem, jenž debutantům věří.

přehrát video

Zaostřeno
Výstava Loutky ve filmu

Výstava Loutky ve filmuDo 27. května můžete navštívit v pražském Goethe Institutu expozici Loutky ve filmu, která představuje díla z historie německé filmové společnosti DEFA. Ta za čtyři desetiletí vyprodukovala v ateliéru Trickfilmstudio na patnáct set animovaných a loutkových snímků.
Na výstavě najdete vzácné originály loutek, rekvizit a zároveň se zde promítají vybrané klasické kousky německé školy animace. Je součástí rozsáhlého projektu Českého filmového centra, propojujícího české a německé animátory. Nabízí pestrý pohled na fenomén loutkové produkce, která má i u nás velkou tradici. Trickfilmstudio existovalo v Drážďanech od padesátých až do devadesátých let minulého století. Natáčely se tu především loutkové filmy pro dětské publikum, z nichž mnohé známe i u nás.

přehrát video

Do kina
Odnikud někam, Neznámý a Rio v premiérách

Ti, kterým se líbila romance Ztraceno v překladu Sofie Coppolové, potěší i její nejnovější opus Odnikud někam. I zde režisérka točí především o tom, co důvěrně zná: o samotě v showbyzbysu a neschopnosti trvalých vztahů, tady zosobněné postavou obletovaného herce Johnyho Marca… Nevyzrálému floutkovi nastaví zrcadlo jeho dcera, kterou mu svěří bývalá manželka. Pár neplánovaných dnů, které s ní prožije, mu ukáže krutě pravdivý obraz jeho samotného.

Poctivé řemeslo slibuje thriller Neznámý. Liam Neeson v něm ztvárnil muže, který se po autonehodě probere v berlínské nemocnici, aby vzápětí zjistil, že ho vlastní žena nepoznává a cizí muž se zmocnil jeho identity. Okolí ho ignoruje, pronásleduje jej záhadný atentátník a on je na všechno sám, unavený a věčně na útěku. Zdá se, že jeho peklo nikdy neskončí. Silnou stránkou Neznámého je vedle permanentního napětí také nepředvídatelný scénář. Film je slušně vystavěný a závěrečný zvrat je opravdu šokující. Zejména v akčních scénách se nezapře reklamní průprava katalánského režiséra Colleta-Serry, film má dynamiku i jednu brilantní automobilovou honičku. Ovšem nic navíc, co by jej posunulo nad rámec žánru.

Papoušek Blu si tak užíval pohodlné klece, že se ani nenaučil létat. Což se mu vymstí, když jej na karnevalu v Riu ukradnou pašeráci. Rodinných animáků o zvířátkách unikajících ze zajetí zlých lidí bylo natočeno bezpočet. Prostoduché poselství o ceně svobody nechybí ani zde. Snímek Rio je konvenční i výtvarnou podobou a slovní humor postavený na etnickém slangu zabíjí český dabing. Film tak osloví hlavně nejmenší diváky.

přehrát video

Video zóna
Nedodržený slib vychází na DVD

Nedodržený slib vychází na DVDSlovensko loni snímek Nedodržený slib vyslalo do Oscarového klání. Sice neúspěšně, přesto stojí za to zhlédnout jej na DVD. Český režisér Jiří Chlumský zpracoval skutečný válečný příběh mladého Žida, který unikne smrti ne díky svému hrdinství, ale díky štěstí a velkému fotbalovému talentu.

přehrát video

TV tip
Bílá masajka na obrazovkách

Bílá masajka na obrazovkáchNa dovolené v Keni se blonďatá majitelka butiku setká s válečníkem z masajského kmene Samburu. Urostlý černoch jako z pohlednice působí strhujícím dojmem. Fascinovaná turistka impulzivně zruší zpáteční let, evropského přítele pošle domů do Švýcarska a sama vyrazí na strastiplnou pouť zemí, kde má žena menší cenu než koza. Jen aby našla vysněného prince.
Soužití milenců z odlišných světů začíná v hotelovém pokoji sexuálním aktem, který má málo společného s dívčími romantickými sny. Režisérka Hermine Huntgeburthová vypráví celý příběh Bílé masajky přesvědčivě a bez velkých ornamentů. V kombinaci s neučesanými exteriéry a slušnými hereckými výkony to není málo. Česká televize zařadila atypické melodrama z buše do programu v úterý 19. dubna před půlnocí.

přehrát video

Festival
Pozvánka na Anifilm

Pozvánka na AnifilmNa Anifilmu, který začne první květnový týden v Třeboni, si nenechte ujít celovečerní debut Metropia švédského výtvarníka s egyptskými kořeny Tarika Saleha. Jeho příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy dochází ropa, většina jistot se už zhroutila a bezpečí lze najít pouze v podzemí – v gigantickém systému metra.
Organizátor Mezinárodního festivalu animovaného filmu má na svědomí nejen jedinečnou přehlídku, ale funguje také jako společnost produkující animované projekty, které získávají stále více prostoru v kinodistribuci.

přehrát video

Ze světa
Doporučujeme Na druhé straně

Doporučujeme Na druhé straněFebiofest skončil a vítěz soutěže je už s hlavní cenou doma. Málem si ji ale mohla odnést poněkud nevšední debutantka. Slavná švédská herečka Pernilla Augustová se k režii dostala až po více než třech dekádách účinkování ve filmech takových veličin jako Ingmar Bergman, Bille August nebo Liv Ullmanová. Ve své režijní prvotině Na druhé straně, zařazené do soutěže Febiofestu, vypráví příběh mladé ženy, která se ve chvíli, kdy jí umírá matka, potýká s upomínkami na své těžké dětství s rodiči alkoholiky.
Hlavní hrdinku, už jako dospělou ženu a matku, ztvárnila skvělá Noomi Rapaceová. Ta se zejména po účinkování v detektivním Milleniu stala uznávanou hvězdou, která už dostává nabídky rovnou z Hollywoodu.

přehrát video

Quiz show

Soutěžte s námi prostřednictvím internetu o atraktivní právě vydávané filmy na DVD a Blu-ray discích

Diskuse diváků
  • 21. 2. 2011 20:03

    Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

  • Kateřina janečková 21. 2. 2011 10:20

    3d

    fimfárum mám doma!

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady