Filmkompas

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vaše navigace ve světě filmu. Revue plná premiér českých i zahraničních snímků, festivalů, portrétů, trendů a novinek

Český film
Osmdesát dopisů v kinech

Osmdesát dopisů v kinechDo kin vstupuje další český film – jedná se tentokrát o malý, nenápadný projekt, jenž však zapůsobí svou upřímností. Osmdesát dopisů je dílo inspirované autentickým životem svého autora - debutujícího režiséra Václava Kadrnky. Dětství strávil ve Zlíně, poté s matkou odešel za otcem do Anglie a po revoluci se vrátil do Prahy, kde vystudoval FAMU.
Mladý filmař se vrací do doby socialistického Československa osmdesátých let. Z pohledu čtrnáctiletého kluka popisuje jeden den, během nějž jeho matka podává už po x-té žádost o vystěhování do Anglie, kam otec emigroval. Kadrnka musel svou prvotinu zrealizovat bez jakékoliv státní podpory, dočkal se však zadostiučinění: snímek byl vybrán na festival v Berlíně do sekce Fórum mladého filmu.

přehrát video

Zaostřeno
Seminář Digitální věk kin

V rámci 18. ročníku přehlídky současné evropské kinematografie Dny evropského filmu proběhl tradiční seminář, letos věnovaný Digitálnímu věku kin. Účastníci akce se zabývali problémem, jak oslovit filmového diváka v současné digitální éře.

přehrát video

Pod palbou
Film Europe Movie Night

Film Europe Movie NightRozhodně si v nejbližší době nenechte ujít projekt Film Europe Movie Night. Tato unikátní filmová událost je pravidelnou přehlídkou aktuálních témat a trendů v kinematografii všech zemí Evropy. Přehlídka nabízí srbský snímek Zůstane to mezi námi pojednávající o různých aspektech nevěry, komedii finského režiséra Miky Kaurismäkiho Dům košaté lásky, biografický dokument Hitler v Hollywoodu a ještě několik dalších titulů.

přehrát video

Do kina
Premiéry snímků Zdrojový kód a Orel deváté legie

Když se kapitán Colter Stevens probudí ve vlaku, netuší, kde se tam vzal. Naproti němu sedí neznámá dívka, která jej ale dobře zná. Zjišťuje, že se probudil v těle jiného člověka… Snímek Zdrojový kód natočil Duncan Jones a přijel do Berlína podpořit jeho německou premiéru společně s hlavním představitelem Jakem Gyllenhaalem a „my jsme byli při tom“.
Režisér Duncan Jones je synem slavné rockové hvězdy Davida Bowieho a u fanoušků sci-fi se zapsal už svou prvotinou Měsíc. Svým dalším filmem míří ještě o něco výš.

Do kin v těchto dnech vstupuje také film Orel deváté legie, dobrodružné drama z dob římského impéria se stoupající hvězdou stříbrného plátna Channingem Tatumem v hlavní roli. V roce 140 našeho letopočtu se dva muži, římský voják Marcus a jeho otrok Esca, vydávají na nebezpečnou cestu na sever za hranice dosud známého světa. Tam někde před lety zmizela beze stopy celá jedna legie s pěti tisíci vojáky a spolu s nimi i zlatý orel, jejich emblém - odznak síly a cti.

přehrát video

Video zóna
Vražedná pole vycházejí na DVD

Vražedná pole vycházejí na DVDJako DVD novinku jsme si pro vás dnes připravili snímek Vražedná pole režiséra Rolanda Joffého. Film zachycuje příběh přátelství, jež se za léta spolupráce vytvořilo mezi americkým novinářem a jeho průvodcem v době občanské války a následného vítězství Rudých Khmérů v Kambodži. Tvůrci nechávají téměř bez povšimnutí společenské souvislosti a zaměřují své vyprávění na dopad, jaký tyto události mají na obyčejné lidi. Účinek je ovšem víc než sugestivní.

přehrát video

TV tip
Drama Red Road na obrazovkách

Drama Red Road na obrazovkáchJackie pracuje jako operátorka bezpečnostního kamerového systému a denně na monitorech pozoruje život v ulicích Glasgowa. Jednoho dne na monitoru zahlédne muže, o kterém si myslela, že už ho nikdy neuvidí. Má totiž na svědomí smrt jejího muže… Jackie začne muže sledovat, až se dostane na nechvalně proslulé glasgowské sídliště Red Road, kde končí všechny naděje…To je základní východisko filmu Red Road, prvotiny režisérky Andrey Arnoldové, která před pěti lety za něj získala na festivalu v Cannes cenu poroty. Temný snímek o vině, trestu, pomstě a odpuštění uvidíte 25. dubna na ČT2 ve 22:25 hodin.

přehrát video

Festival
Academia Film Olomouc

Academia Film OlomoucNedávno skončil festival Academia film Olomouc - ten se v současné době řadí mezi nejvýznamnější přehlídky v oblasti populárně-vědeckého filmu. Propojuje akademické prostředí se světem dokumentárního filmu a prezentuje nejnovější poznatky z oblasti přírodních, humanitních i sociálně-vědních oborů prostřednictvím audiovizuální tvorby. Díky tomu, že tento festival pořádá Univerzita Palackého v Olomouci, setkává se publikum vedle filmových profesionálů a vědeckých odborníků z celého světa s otevřeným a kreativním studentským prostředím.
Na festivalu měli diváci možnost vidět třeba výjimečný dokumentární cyklus BBC s názvem Život, tedy o nejrůznějších formách života na naší Zemi.
Timothy Boon z londýnského muzea vědy uvedl zase kolekci Tajemství přírody, která je dnes již klasikou.

přehrát video

Quiz show

Soutěžte s námi prostřednictvím internetu o atraktivní právě vydávané filmy na DVD a Blu-ray discích

Více na portálu ČT24

 • Recenze: Mr. Nice

  21. 4. 2011

  Zapálit si brko. Zhulit se! Dát si práska. Sjet se! Vítejte v bratrstvu věčné lásky, kde jsou všichni šťastní. Vítejte v rychlém pruhu, kterým se řítí nejhledanější muž Velké Británie 60. let Howard Marks, globální dovozce trávy, kterou chtěl zkouřit celý ostrov i přilehlé okolí.

  Toto je (alespoň v hlavních obrysech) pravdivý příběh svérázného "selfmademana", který pochází z velšských údolí, kde bylo vždycky více hospod nežli kostelů, což možná zásadně poznamenalo jeho život. Ve škole válel, proto ho ostatní čas od času zmlátili a posléze na Oxfordu si dal ze zvědavosti prvního čouda a brzy nato rozjel první kšeft. Nebyl to žádný váhavý střelec, tenhle Howard Marks, který to ve své branži dotáhne daleko…

Diskuse diváků
 • 21. 2. 2011 20:03

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Kateřina janečková 21. 2. 2011 10:20

  3d

  fimfárum mám doma!

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady