Filmkompas

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vaše navigace ve světě filmu. Revue plná premiér českých i zahraničních snímků, festivalů, portrétů, trendů a novinek

Český film
Dokumentární česká novinka Divadlo Svoboda

Dokumentární česká novinka Divadlo SvobodaPremiérový český film Divadlo Svoboda je jedinečným portrétem uznávaného scénografa Josefa Svobody, spoluzakladatele slavné Laterny magiky, který realizoval více než sedmset padesát scénografií po celém světě. Dokument, který natočil střihač Jakub Hejna, vnuk Josefa Svobody, je nabitý archivními materiály a zachycuje Svobodův život a jeho dílo na předních divadelních scénách. V dokumentu zazní i ožehavá otázka o spolupráci Josefa Svobody s STB.

přehrát video

Zaostřeno
Febiofest Highlights

Minulý týden skončila pražská část mezinárodního filmového festivalu Febiofest a řada filmů této přehlídky se vydala do kin i v jeho regionálních částech. My se ale ještě ve Filmkompasu vracíme k jeho vrcholům.

V rámci pražské části festivalu se rovněž udělovaly ceny. Kristiána za přínos světové kinematografii získal herec Helmut Berger. Pro film Bergra objevil Luchino Visconti, v jehož dramatech ztvárnil tento rakouský rodák své nejvýraznější postavy. Jedná se o snímky Soumrak bohů, Rodinný portrét nebo Ludvík. Ten také uvedl Febiofest v nové zdigitalizované verzi. Čtyřhodinový epos o záhadném bavorském králi Ludvíkovi neztratil nic ze svých kvalit a Berger v roli dekadentního monarchy, jenž postupně propadá šílenství, na plátně exceluje.

Pražský Febiofest měl ve svém programu také poctu Milanu Lasicovi, složenou z filmů Věry Chytilové, Juraje Herze, Dušana Rapoše nebo Oldřicha Lipského. Více než 45 let herecké filmografie Milana Lasici obsahuje herecké výkony od Dona Juana přes celníka ve Třech veteránech až po dr. Vlacha v Saturninovi. Cenu Grand Prix v soutěžní sekci získal letos polský film Křtiny režiséra Marcina Wrony. Snímek je příběhem dvou kamarádů s temnou kriminální minulostí, před kterou nelze utéct. Wrona skvěle kombinuje prvky thrilleru a gangsterky s velice přesnou psychologickou studií dvou hlavních postav, přičemž právě výkony obou protagonistů patří k nejsilnějším stránkám oceněného filmu.

přehrát video

Do kina
Premiéry snímků Útěk ze Sibiře a Jack se chystá vyplout

Premiérovým hitem týdne v českých kinech je film Útěk ze Sibiře režiséra Petera Weira. Snímek vychází z pamětí Slawomira Rawicza, jenž popisuje útěk ze sibiřského gulagu v době druhé světové války. Údajně reálný příběh několika uprchlíků se zaměřuje především na jejich dlouhou pěší pouť přes mongolské pláně, poušť Gobi, velehorský Tibet až do svobodné Indie.

Dalším snímkem čerstvě v našich kinech je film Jack se chystá vyplout. Jack je řidičem limuzíny, jenž sní o práci v newyorské hromadné dopravě a miluje raggae. Většinu času tráví se svým nejlepším přítelem a jeho ženou, kteří jsou už notně otrávení z toho, že Jack nikoho nemá. Přátelé Jacka seznámí s Connie, která pracuje v pohřebním ústavu. Nová přítelkyně má na Jacka dobrý vliv – Jack jde za novou kariérou a učí se plavat, aby v létě mohl vzít Connie na její vysněnou projížďku na lodičce. Film nezapře divadelní předlohu. I přesto je ale optimistickou podívanou pro všechny, které zajímají životy obyčejných lidí v realitě dnešního světa.

přehrát video

Video zóna
Drama Precious vychází na DVD

Drama Precious vychází na DVDNa DVD právě vychází nezávislý film Precious, který se při loňských Oscarech postaral o senzaci. Snímek získal šest nominací, z nichž dvě posléze proměnil a rozhodně stojí za zhlédnutí.

přehrát video

Festival
Pozvánka na festival Dny evropského filmu

Pozvánka na festival Dny evropského filmuJedna filmová akce skončila a druhá je už za rohem. Od 14. do 21. dubna proběhne v pražských kinech Světozor a Lucerna osmnáctý ročník Dnů evropského filmu. Těšit se můžete na premiérové tituly, ale i na mnoha festivaly prověřené snímky. Novinkou bude sekce zaměřená na ceny evropského parlamentu LUX Prize, představující kolekci šesti filmů, ucházející se o tuto evropskou cenu. Přehlídka nabídne čtyřicet současných snímků z více než pětadvaceti evropských států. Většina filmů uvedených na festivalu jsou koprodukční projekty. Dny evropského filmu zahájí komedie Tři od oceňovaného německého režiséra Toma Tykwera, který se zde opět, stejně jako v kultovním snímku Lola běží o život, zabývá tématem lásky, mezilidských vztahů a nově řeší aktuální problém svobody jedince a jeho sexuální orientace. Příběh jednoho milostného trojúhelníku, odehrávající se v současném Berlíně, uvedou na slavnostním zahájení jeho hlavní představitelé: rakouská herečka Sophie Roisová a německý herec Devid Striesow.

přehrát video

Quiz show

Soutěžte s námi prostřednictvím internetu o atraktivní právě vydávané filmy na DVD a Blu-ray discích

Diskuse diváků
  • 21. 2. 2011 20:03

    Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

  • Kateřina janečková 21. 2. 2011 10:20

    3d

    fimfárum mám doma!

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady