Filmkompas

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vaše navigace ve světě filmu. Revue plná premiér českých i zahraničních snímků, festivalů, portrétů, trendů a novinek

Zaostřeno
Český lev 2010

Český lev 20105. března se udílely už po osmnácté výroční filmové ceny Český lev.
Pražská Lucerna se tak na několik hodin proměnila na lví pavilon plný filmařů. Noví majitelé si z pódia odnesli skleněné šelmy celkem ve třinácti kategoriích. Cenu za mimořádný přínos české kinematografii dostal scenárista, textař a herec Zdeněk Svěrák, jehož tvorba se vyznačuje jemným a inteligentním humorem. Jeho komedie Vesničko, má středisková, Obecná škola byly nominovány na Oscara a Kolja tuto prestižní sošku také získal.
Nejvíce nominací proměnilo normalizační drama Pouta, vyrobené v koprodukci s Českou televizí Ostrava. S pěti lvími soškami v hlavních kategoriích: herec, kamera, scénář, režie a nejlepší film, se stalo favoritem večera.
Českého lva za nejlepší dokument vyhrál unikátní časosběrný snímek režisérky heleny Třeštíkové Katka ze života mladé narkomanky zachycující její marný boj se závislostí. U Heleny Třeštíkové, která film realizovala čtrnáct let, jde o prvního Českého lva.

přehrát video

Český film
Premiéra dokumentu Když kámen promluví

Premiéra dokumentu Když kámen promluvíPokud vás zajímá filmový a divadelní herec Jaroslav Dušek trochu jinak, tak se zaměřte na celovečerní dokument Když kámen promluví režiséra Viliama Poltikoviče, který měl premiéru na začátku března. Dušek se zde objeví ve zcela nové roli, jako inspirující osobnost představující svůj barvitý vnitřní život, názory a postoje vůči okolnímu světu.

přehrát video

Pod palbou
Premiéra dokumentu Tantra

Premiéra dokumentu TantraDo kin také vstoupil kontroverzní celovečerní dokument Tantra režiséra Benjamina Tučka, který je znám jako režisér a autor filmu Děvčátko a spoluscenárista filmů Mistři a Protektor. Snímek nahlíží do světa starobylé nauky tantry a sleduje, nakolik v dnešní době tantra může ovlivnit náš životní styl či partnerské vztahy. Film mapuje několik Čechů účastnících se pravidelně tantryckých seminářů, které jim změnily život a přináší intimní výpovědi lidí o jejich duchovním životě a sexu.

přehrát video

Do kina
Králova řeč a Světová invaze na plátnech kin

Premiérou týdne je mnoha Oscary oceněný snímek Králova řeč.
Svět stojí na prahu 2. světové války a Anglie zoufale potřebuje silného vůdce. Nový král Jiří VI. ale trpí vrozenou vadou řeči, a proto králova žena Alžběta, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem Lionelem Loguem.
Hlavní role koktajícího krále byla psána na tělo herci Paulovi Bettanymu (Pólovi Betanymu), který ji odmítl, čehož později nejspíš litoval. Colin Firth (Kolin Férth) za něj zaskočil a za neuvěřitelný výkon nakonec získal Zlatý Glóbus i Oscara.
Další filmovou premiérou týdne je akční scifi thriller Světová invaze režiséra Jonathan Liebesmana. Po mnoho let byly zaznamenávány případy pozorování UFO po celém světě, ale v roce 2011 se to, co kdysi bylo jen pozorováním, stane hrozivou realitou. Naše Země je ve filmu napadená neznámými vetřelci. A lidé všude na světě přihlížejí tomu, jak jsou dobývána všechna největší města. Je to ale právě Los Angeles, jež se stane poslední výspou lidstva v bitvě, kterou nikdo nečekal.

přehrát video

Video zóna
Schindlerův seznam na DVD

Schindlerův seznam na DVDNa DVD právě teď opět vychází film Schindlerův seznam, který zachycuje skutečné události druhé světové války. Ty ve své knize zpracoval Thomas Keneally a na filmové plátno v roce 1993 převedl režisér židovského původu Steven Spielberg. Oscarem ověnčený snímek je příběhem Oskara Schindlera, německého obchodníka, který díky své továrně během holokaustu zachránil více než tisíc polských Židů. Svůj názor na film nám prozradila režisérka Irena Pavlásková.

přehrát video

Festival
Festival Cinema Mundi v Brně

Festival Cinema Mundi v BrněZačátkem března se v Brně konal zajímavý filmový festival Cinema Mundi. Je to bilanční festival, který již druhým rokem nabízí možnost zhlédnout nejlepší celovečerní hrané filmy z celého světa za uplynulou sezónu. V průběhu sedmi dnů představil v hlavní programové sekci filmová díla přibližně šedesáti národních kinematografií, které se ucházely o nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. Na festivalu se tak setkali tradiční a silné kinematografie s neprávem podceňovanými a opomíjenými národními kinematografiemi z oblasti takzvaného třetího světa.

přehrát video

Quiz show

Soutěžte s námi prostřednictvím internetu o atraktivní právě vydávané filmy na DVD a Blu-ray discích

Více na portálu ČT24

 • Tantra. A dál?

  10. 3. 2011

  Trailer k dokumentu Tantra si prý vyžádala spousta gynekologických ordinací. Ženy v čekárnách se tak mohou zamýšlet nad tím, jestli i ony by se k sebepoznání nebo společnému naladění s partnerem pustily cestou, jež vede přes jejich smyslnost a sexualitu. Režisér Benjamin Tuček natočil svůj snímek právě o lidech, kteří tento způsob zvolili. Tantra má být dokumentem především o účastnicích tantrických seminářů, méně o samotné nauce, o té si divák vlastně celkem nic moc nedozví. V tom je název filmu tak trochu matoucí.

 • Tantra - dokument o porozumění za hranicí rozkoše

  20. 2. 2011

  Praha – Dokument Benjamina Tučka Tantra nahlíží do intimního světa lidí, kteří si tantrické semináře vybrali jako způsob lepšího poznání sebe sama nebo prohloubení vztahu s partnerem. Tvůrce zajímalo – a jejich zájem se promítl i do otázky v podtitulu snímku: za hranice rozkoše? Jiný pohled na život a sex –, do jaké míry zjednodušené vnímání tohoto učení jako něčeho spojeného především se sexualitou odpovídá realitě. A také, zda existuje možnost, jak využít starobylou nauku pro zlepšení života, partnerských vztahů a rodinných vazeb v současné době.

Diskuse diváků
 • 21. 2. 2011 20:03

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Kateřina janečková 21. 2. 2011 10:20

  3d

  fimfárum mám doma!

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady