Filmkompas

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vaše navigace ve světě filmu. Revue plná premiér českých i zahraničních snímků, festivalů, portrétů, trendů a novinek

Obsah pořadu
 • Všechno je sračka a Od višní do višní
  Čerstvou krev z FAMU uvádí do kin producent Čestmír Kopecký. Dva mladé dokumentaristy uchvátila témata životní bilance na půdorysu každodennosti. Oba usilují o maximální syrovost a autentičnost výpovědi, tady ale podobnost končí.
  Krátkometrážní film Tomáše Weinreba je chaotickou exhibicí hrabalovského pábitele Miroslava Davida, který režiséra upoutal coby přítel masové vražedkyně ze 70 – tých let Olgy Hepnarové. Schizoidní osamělý protějšek dávno popravené ženy se v jeho filmu mění v originálního společenského glosátora.
  Režisérka Jana Boršková kameru otočila do prostředí nejintimnějšího, vlastní rodiny. Na pozadí ročního cyklu ve višňovém sadu ohledává vztahy mezi rodinnými příslušníky, vyrovnává se se smrtí otce a vykresluje občas dojemný, občas úsměvný a hluboce lidský portrét své matky.
 • Otakar Vávra oslavil 100 let
  Autor prorežimních agitek, který ohýbal historii tak, aby ladila s vládnoucí ideologií, ale i tvůrce zásadních milníků českých filmových dějin a pedagog, jenž vychoval přední režiséry československé nové vlny. Otakar Vávra oslavil v pražském Mánesu sté narozeniny křtem rozšířeného vydání svých pamětí. Sám v nich přiznává, že jeho život byl s chybami. Nehrdinský, ale často odvážný. Třeba jeden z Vávrových vrcholů, Kladivo na čarodějnice, lze vykládat i jako odkaz na tehdejší politické procesy. Vávra napsal přes osmdesát scénářů a režíroval padesátku filmů. Ceny za ně sbíral navzdory době a režimům po celé století.
 • Premiéry filmů Správci osudu a Drive Angy
  Zamilovaný politik, kterého hraje hodný chlapec Matt Damon, stojí před volbou mezi láskou a kariérou. Tedy stál by, pokud by disponoval svobodnou vůli a svět by nebyl místem, kde si s osudy lidí pohrávají tajemní pánové v klobouku. Povídku, mezi filmaři populárního sci – fi autora Filipa K. Dicka, adaptoval režisér George Nolfi ve filmu Správci osudu.
  Nicolas Cage s obvyklým výrazem raněné laně prchá ze samotného pekla, aby pomstil dceru a zachránil vnuka. Blond servírka s proporcemi modelky z Plejboje mu k této jeho spanilé jízdě poskytne vlastní vůz i tělo. Ve filmu Drive angry je špatně skoro všechno: scénář, herecké výkony, akční scény i triky. Ovšem zase není natočen tak špatně, aby divák uvěřil, že je to záměrná parodie béčkových akčních trháků. Fanoušky žánru může snad zaujmout dokonalé tělo Amber Heardové v roli hrdinovy průvodkyně a perfekcionistický minimalismus Williama Fichtnera coby vyslance Pekel.
 • Nowhere Boy na DVD
  O Johnu Lennonovi byla natočena řada filmů, hned jedenáct jich fandové mohli vidět třeba loni v Uherském Hradišti na semináři britského filmu. Snímek Nowhere Boy si všímá hlavně Johnových vztahů s přísnou tetičkou, která jej vychovávala a nekonvenční matkou, kterou poznal až v pubertě. Režisérka Sam Taylor Woodová je avantgardní výtvarnou umělkyní a tak se od ní čekal spíš formální experiment. Natočila ale dost tradiční vztahové drama kombinované s obvyklým popelkovským příběhem o přerodu mladého sígra v ikonu pop music. Pro pochopení Lennonových textů je toto citové martyrium mezi dvěma ženami zásadní, stejně jako setkání s Paulem pro jeho hudbu.
 • Wrestler na televizní obrazovce
  Wrestler zázračného dítěte nového amerického filmu Darrena Aronofského před třemi lety získal Zlatého lva na festivalu v Benátkách i značnou diváckou odezvu. Realistický příběh zkrachovalého wreslingového zápasníka, který se v ringu utká s vlastními fyzickými limity i zpackaným osudem, geniálně ztělesnil holywoodský ztroskotanec Mickey Rourke.
  Režisér příběh vystavěl na životních paralelách filmového hrdiny a jeho představitele. Kamera se za sto patnáct minut od Rourkova oteklého těla téměř neodtrhne. Po velkou část filmu kráčí krok za ním, přilepena na jeho zátylek. Sleduje ho takto nejen při vstupu do ringu sportovního, ale i za pultem s lahůdkami, který ohraničuje jeho ring soukromý. Záběrové klišé sportovních přenosů tak režisér obrací ve smutný vtip. Jde o jednu z mála formálních kudrlinek, které si dovolil.
  ProRourka znamenal Wrestler velký návrat na plátno. Na ČT1 si film můžete připomenout 5. března ve 21:55 hodin.
 • Festival Jeden svět
  Sto čtyři dokumentů z více než čtyřiceti zemí světa, a to jak v soutěžních, tak v tematických kategoriích uvede festival Jeden svět. 8. března startuje v Praze a souběžně i ve 33 dalších českých městech největší přehlídka filmů s tematikou lidských práv u nás. Letos nově přibudou workshopy otevřené i pro širokou veřejnost, nebo soutěže kampaní a sociálních spotů, které využívají pro šíření závažných témat nová média.
  Po třinácti letech má festival pevné místo na scéně a inspiroval vznik řady podobných přehlídek v cizině. Pořadatelé vydali i návodnou publikaci Jak založit festival o lidských právech.
 • Umělecké filmy ve 3D
  Přestože bývají přehlídkou progresivních postupů, festivaly často zatvrzele ignorují pokrok v technologiích. Průlom znamenalo letošní Berlinale ohledně 3D projekcí. V hlavním programu se objevilo několik trojrozměrných snímků zavedených tvůrců.
  Wim Wenders natočil vcelku standardní portrét choreografky Piny Bauschové. Díky ohromující bravuře, s jakou využívá technologie pro práci s tanečníky a prostorem, však tímto snímkem píše nové kapitoly filmové gramatiky.
  Nejvíce kritika jásala nad Pohádkami jedné noci Francouze Michela Ocelota. Oblíbil si metodu ploškové animace, kdy na bohatě prokresleném digitálním pozadí pohybuje vystřihovanými postavami. Pečlivě evokuje epochy i prostředí, kam jeho hrdinové putují ve své fantazii a 3D efekty využívá jen spoře.
  Werner Herzog vzal diváky na jedinečnou výstavu dvaatřicet tisíc let starých kreseb na zdech jeskyně Chauvet-Pont-d'Arc ve Francii, jinak veřejnosti nepřístupné. Slavná Altamira je o rovnu polovinu mladší.
  Trojrozměrný obraz vynikne hlavně při exteriérových jeřábových jízdách, jelikož v nitru hory byli filmaři technicky limitováni. Přesto tyto tři filmy od klasiků povýšily nové technologie nad pouťovou atrakci.
 • Quiz show

přehrát video jiný díl
 • 2. 7. 2011
  Muži v naději — Rodina je základ státu — Premiéry na plátně: Hanna, Transformers 3, Beaver, Harry Potter a relikvie smrti 2. část — Sladký život na DVD — Festival Taormina
 • 25. 6. 2011
  Generace Singles — Milovaní s českou — Pan Popper a jeho tučňáci na plátnech — My děti ze stanice Zoo na DVD — Čtyři noci s Annou na obrazovkách — Avantgardní filmařka z USA — Pozvánka na Letní filmovou školu v Uherském Hradišti
 • 18. 6. 2011
  Premiéra muzikálu V peřině — Natáčí se punkový film DonT Stop — Princ a pruďas na plátnech — Wallace a Gromit vychází na DVD — Rolling Stones zazáří na obrazovkách ČT2 — Pozvánka na MFF Karlovy Vary
 • 11. 6. 2011
  Bohdan Sláma točí Čtyři slunce — Dokudrama Děvínský masakr na plátnech — Skyline, Paul a Pařba v Bangkoku v kinech — Unaveni sluncem 2 vychází na DVD — The Doors na obrazovkách — 51. Zlín Film Festival
 • 4. 6. 2011
  Lidice vstoupily do kin — Alice Nellis dotočila Perfect Days — X-Men: První třída a Kungu Fu Panda 2 na plátnech — Taxikář vychází na Blue-Ray disku — Rumunský hit 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny na ČT2 — Barrandov a Scripteast v Cannes
 • 28. 5. 2011
  První český plně 3D film V peřině — David Ondříček natáčí drama Ve stínu — Melancholia a Zbytečná krutost premiérově na plátnech kin — Komedie Největší z Čechů přichází na DVD — Sherrybaby v nočním filmovém klubu na ČT2 — Vítězové festivalu v Cannes
 • 21. 5. 2011
  Premiéra Westernstory — Cagey Tigers soutěží za ČR na festivalu v Cannes — Zvuk hluku a Piráti z Karibiku 4 na plátnech — Opravdová blondýnka vychází na DVD — Pozvánka na Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež do Zlína
 • 14. 5. 2011
  Natáčí se Hus i ti Husiti — Knížka S firmou MICHR Licht ist sicher! — Banksy a Tetro na filmovém plátně — Mo´ Better Blues vychází na DVD — Zredigováno na obrazovkách ČT2 — AniFilm v Třeboni
 • 7. 5. 2011
  Premiéra pohádky Čertova nevěsta — Pozvánka na festival v Cannes — Fair Game, Cesta za horizont a Medvídek Pú v kinech — Květ pouště vychází na DVD — Hlad na televizní obrazovce — Ohlédnutí za Anifestem
 • 30. 4. 2011
  Premiéra Czech Made Man — Panel připravovaných domácích filmových projektů — Ladič pian zemětřesení a Thor na plátnech — Záře vyšla na DVD — Nolanův debut Sledování na ČT2 — Ohlédnutí za Finále Plzeň
« Novější díly | Starší díly »
Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu