Filmkompas

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vaše navigace ve světě filmu. Revue plná premiér českých i zahraničních snímků, festivalů, portrétů, trendů a novinek

Český film
Nickyho rodina

Nickyho rodinaTrilogie Wintonovských filmů se uzavřela. V Kongresovém sále proběhla na konci ledna premiéra koprodukčního snímku České televize Nickyho rodina, navazujícího na drama Všichni moji blízcí a dokument Nicholas Winton: Síla lidskosti. V obou filmech sledoval režisér Mináč příběhy muže, který díky transportům do Anglie za války zachránil před nacisty šest set šedesát devět českých a slovenských židovských dětí. Posléze o svém hrdinském činu více než půl století mlčel. Dnes 101letý sir Nicholas Winton přijel na premiéru do Prahy, aby sledoval, jak se jeho filmová rodina zachráněných dětí rozrostla. Film Nickyho rodina totiž přidává ke známým faktům nová svědectví, události i nové hrdinovy následovníky.
Unikátní dokument nabitý archivními záběry natáčel Matěj Mináč v koprodukci s Českou televizí po celém světě. Další rozměr a emotivní hloubku dodávají Nickyho rodině hrané rekonstrukce, v nichž mladého Wintona ztvárnil Michal Slaný.

přehrát video

Zaostřeno
Kozí příběh se sýrem

Kozí příběh se sýremČeský rodinný animák Kozí příběh byl s úspěchem prodán do více než dvaceti zemí. Nyní se už pracuje na volném pokračování příběhů o Kubovi a jeho žvanící Koze, opět v režii Jana Tománka. Námětem jsou zase české pohádky a přibudou i noví hrdinové. V hlavní roli nezbedné kozy se znovu můžete těšit na Jiřího Lábuse. Kozí příběh se sýrem ve 3D stereoskopické verzi vstoupí do našich kin na jaře 2012.

přehrát video

Do kina
Premiéry snímků Biutiful, 127 hodin a Méďa Béďa

Premiéry snímků Biutiful, 127 hodin a Méďa BéďaMilovníci košatých a složitě propletených příběhu Mexičana Alejandra Gonzáleze I?árritu čeká v kinech překvapení. Na poslední festival v Cannes totiž režisér přivezl netypicky jednoduchý, lineárně vyprávěný film Biutiful, situovaný do dnešní Barcelony. Ústřední hrdina filmu žije za hranou zákona, bojuje s rakovinou prostaty, vychovává dvě děti a pod tíhou smrti hledá cestu z morálního bahna. Charismatický Javier Bardem si za roli umírajícího Uxbala odvezl z Cannes cenu za mužský herecký výkon, zda k němu přidá i Oscara, zjistíme koncem února.
Film je zasazen do prostředí chudých evropských předměstí, ovlivněných imigrací. Tady vznikají velmi zajímavé komunity. Velmi rozmanité, mocné, vibrující a fascinující, alespoň z mého úhlu pohledu. Koncentruje se tu mnoho lidí na jednom místě, z čehož se dá vytěžit velmi osobní příběh, mnohem intimnější… Příběh se odehrává v sociálním kontextu a ukazuje, co se kolem nás dnes děje a co se bude dít v budoucnu, ještě mnohem víc… A tento rozpor, tato kombinace prvků mi přijdou zajímavé.

Další novinka režiséra Dannyho Boyla 127 hodin v distribuční síti, aspirující na Oscara, je natočená podle skutečného příběhu mladého dobrodruha, který před pár lety v Spojených státech plnil titulky novin.

Do kinosálů přichází s novým dobrodružstvím taky oblíbený zloděj piknikových košů, Medvěd Yogi, u nás známý spíš jako Méďa Béďa. Jeden z nejpopulárnějších animovaných televizních hrdinů oslavil před dvěma lety zasloužilou padesátku a bylo tedy pouze otázkou času, kdy na diváky vyskočí i z velkého plátna jako jeho souputníci Scooby Doo či Garfield.
Novinka z dílny Warner Bros kombinuje animaci s živými herci, vcelku zdařile uchovává původní rámec humoru a nabízí dnes už téměř nezbytný trojrozměrný filmový prožitek.

přehrát video

Video zóna
Království na DVD

Království na DVDŘetězec Levných knih vsadil na Larse von Triera. Po Antikristovi a Pěti překážkách teď vydává jeho čtyřdílnou sérii Království. Můžete tak znovu sledovat, jak se v nemocnici v centu Kodaně probouzejí iracionální síly. Milovníkem duchařského mystéria je i David Vávra. Vedle lakonického humoru či dobově progresivní vizuální stránky oceňují fanoušci Království i schopnost Larse von Triera propojit zdánlivě nespojitelné žánry a prvky.

přehrát video

TV tip
Samson a Dalila na TV obrazovce

Samson a Dalila na TV obrazovcePokud jste na festivalu v Karlových Varech promeškali snímek režiséra Worwicka Thortona Samson a Dalila, určitě si 5. února nenechte ujít Filmový klub na ČT2. Nabízí totiž skvělou sondu do dvou filmařsky vděčných prostředí: problémové mládeže a původních obyvatel Austrálie.
Patnáctiletý Samson je závislý na rockové muzice a benzínu. Stejně stará Dalila zase maluje s babičkou obrázky, na kterých bohatnou galeristé ve městě. Tady, v místní komunitě, není jinak moc co dělat – pouze spřádat sny o útěku… Věci se podle režiséra můžou změnit, jen když mladí domorodci uvidí naději a neodevzdají se pasivně osudu. Vy můžete jeho pozoruhodný debut vidět 5. února na programu ČT2 od 23:05 hodin večer.

přehrát video

Festival
Pražské šortky

Pražské šortkyMůže se komedie, filozofická esej či generační výpověď vejít do 15 minut? Pro odpověď jste si minulý týden mohli zajít do pražského kina Světozor, kde se konal šestý ročník Festivalu krátkých filmů. V několika sekcích byly k vidění netradiční muzikály, juvenilní experimenty dnes zavedených tvůrců či domácí novinky s krátkou stopáží. A především patnáct filmů v mezinárodní soutěži.
Hlavní cenu a 5 tisíc eur si odnesl rumunský režisér Adrian Sitaru. Jeho Klec je jakýmsi filmovým skicákem k připravovanému celovečernímu snímku. Vypráví příběh otce, který se synovi pokouší přiblížit přes nemocného holuba. Sitaru neexperimentuje, soustředí se na vykreslení postav či neobyčejný náhled na obyčejný život.
Zvláštní uznání si z Prahy odnáší thajská režisérka Visra Višit-Vadakan. Její film Meziprostor je o mnichovi, který objeví bezpečný svět mezi současným a posmrtným životem. Autorka, která se nebojí otázek bez odpovědí, má na kontě už několik krátkých filmů s úspěchem promítaných na festivalech v několika světadílech.
Oceněn byl i britský snímek Jenny a žížala režiséra Iana Clarka o dvou dvanáctiletých vyznavačích punku, kteří tráví prázdniny v garáži řezáním do kytary a bicích. Skvělí dětští herci diváky po 20 minut bravurně udržovali v naději, že punk stále není mrtvý. Clark původně vystudoval grafiku, ale už jeho první krátký film uspěl na mezinárodní scéně.

přehrát video

Quiz show

Soutěžte s námi prostřednictvím internetu o atraktivní právě vydávané filmy na DVD a Blu-ray discích

Diskuse diváků
  • 21. 2. 2011 20:03

    Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

  • Kateřina janečková 21. 2. 2011 10:20

    3d

    fimfárum mám doma!

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady