Jiří Langmajer a Josef Somr v televizním filmu o jednom „výchovném experimentu“ padesátých let (2001). Dále hrají: M. Vladyka, P. Nový, J. Dulava, R. Holub, P. Liška, A. Cibulka, M. Daniel, T. Matonoha, R. Jašków a další. Scénář J. Stránský, od jehož narození brzy uplyne 90 let. Kamera I. Šlapeta. Režie H. Bočan

Velká část tvorby spisovatele a scenáristy Jiřího Stránského, od jehož narození brzy uplyne 90 let, a režiséra Hynka Bočana je v polistopadových letech věnována tématům dramatických osudů hrdinů deptaných násilím komunistického vězeňského režimu.

Také dramatický příběh Uniforma vychází z autentické situace z padesátých let. Jeho tématem je odvěká snaha vzpoury jedince proti všudypřítomné moci násilí. Do jedné z věznic byli z ostatních kriminálů a lágrů svezeni odsouzenci z řad příslušníků armády. Šlo o tak zvaný „výchovný experiment“ – o ustavení vězeňské samosprávy. Oficíři, vybraní do jejího vedení, vystaveni naději brzkého propuštění, začínají pak uvnitř vězeňské totality uplatňovat další totalitu – kasárenskou. Ubozí se chápou moci nad ještě ubožejšími… Uprostřed této hrací plochy se pohybuje hrdina – vězeň vojín Trnka (J. Langmajer), jehož protihráčem je divizní generál Šimek (J. Somr).

Napište nám