Starověký Řím v Africe. Italský dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Leptis Magna (foto: Franzfoto, wikimedia.org) Pozoruhodně zachovalé ruiny starověkého města v Libyi. Angličtí odborníci díky pokročilým metodám modelování budov zjistili, že se město Leptis Magna na pobřeží Středozemního moře asi hodinu jízdy autem od Tripolisu svým uspořádáním a vyspělostí značně podobalo někdejšímu Římu, a i proto bylo pojmenován jako „africký Řím“. I přes dlouhé období tvrdých bojů v Libyi, památka, která je na seznamu UNESCO, vše přežila bez úhony.

Ruiny starověkého města v Libyi. Nacházejí se v severozápadní části země, v regionu Al Khums, nedaleko města Al Khums. Leptis Magna bylo založeno kolem roku 1100 před naším letopočtem. Ve velmi brzkém čase se město stalo hlavním obchodním centrem oblasti a jedním z významných měst říše Kartága.

Leptis Magna (foto: Robamler, wikimedia.org) Od roku 146 před naším letopočtem patřilo město Římanům. V té době bylo město s impozantními stavbami, obrovským tržištěm, honosnými domy a rozlehlým přístavem údajně největším klenotem Římské říše. Do 6. století zažívalo město svůj největší rozmach. Později však po častých nájezdech Barbarů bylo silně poničeno a v 7. století opuštěno a již nikdy nebylo osídleno. Po opuštění, kdy město Leptis Magna nebylo nadále udržováno, jej postupně zavál písek z pouště. Díky tomu se také do dnešní doby dochovaly zbytky města z velké části. První zmínky o Leptis Magna z moderní doby se dochovaly v cestopise neznámého francouzského cestovatele, kterého v okolí Leptis Magna zajali piráti a který byl na místě dnešní Lybie uvězněn. Po úspěšném návratu do své vlasti napsal o svém putování cestopis a zmínil i to, že objevil jakési ztracené město.

Zbytky tehdy úplně zavátého Leptis Magna prozkoumalo několik učenců a z hlediska historie začala zkáza města. Mnoho sloupů a skvostů tehdejšího Leptis Magna bylo rozebráno a odvezeno do tehdejších center Egypta, některé části z Leptis Magna byly dokonce odvezeny do Paříže nebo Londýna. Tento hrůzný stav skončil rokem 1913, kdy Lybii začala okupovat Itálie, a Leptis Magna se dostal do rukou italských archeologů, a začaly zde výzkumné práce. Písek, který Leptis Magna zavál, byl postupně z místa odvážen co nejdále, protože jinak by zpět navál za velmi krátkou dobu.

Leptis Magna (foto: Lucag, wikimedia.org) Zásadní vývoj v objevování tajů Leptis Magna nastal v roce 1951, kdy Lybie získala nezávislost a do výzkumu Leptis Magna se mohli zapojit odborníci z celého světa. Zejména angličtí odbroníci díky pokročilým metodám modelování budov zjistili, že se Leptis Magna svým uspořádáním a vyspělostí značně podobal tehdejšímu Římu, a i proto byl pojmenován jako „africký Řím“. Asi největší zajímavostí bylo tržiště v Leptis Magna, které je zajímavé nejen svojí velikostí, ale i historickým významem. Jednalo se o jedno z nejdůležitějších tržišť mezi Evropou a Afrikou své doby. Zajímavostí také je, že se zde narodil známý římský vladař Septimus Severus. Od roku 1982 jsou ruiny historického města Leptis Magna zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Originální názevLeptis Magna Rome in Africa
Stopáž52 minut
Rok výroby 2010
 )D( ST HD
ŽánrDokument