Leptis Magna
Pozoruhodně zachovalé ruiny starověkého města v Libyi. Angličtí odborníci díky pokročilým metodám modelování budov zjistili, že se město Leptis Magna na pobřeží Středozemního moře asi hodinu jízdy autem od Tripolisu svým uspořádáním a vyspělostí značně podobalo někdejšímu Římu, a i proto bylo pojmenováno "africký Řím". I přes dlouhé období tvrdých bojů v Libyi, památka, která je na seznamu UNESCO, vše přežila bez úhony.
Ruiny starověkého města v Libyi. Nacházejí se v severozápadní části země, v regionu Al Khums, nedaleko města Al Khums. Leptis Magna bylo založeno kolem roku 1100 před naším letopočtem. Ve velmi brzkém čase se město stalo hlavním obchodním centrem oblasti a jedním z významných měst říše Kartága.
Od roku 146 před naším letopočtem patřilo město Římanům. V té době bylo město s impozantními stavbami, obrovským tržištěm, honosnými domy a rozlehlým přístavem údajně největším klenotem Římské říše. Do 6. století zažívalo město svůj největší rozmach. Později však po častých nájezdech Barbarů bylo silně poničeno a v 7. století opuštěno a již nikdy nebylo osídleno. Po opuštění, kdy město Leptis Magna nebylo nadále udržováno, je postupně zavál písek z pouště. Díky tomu se také do dnešní doby dochovaly zbytky města z velké části. První zmínky o Leptis Magna z moderní doby se dochovaly v cestopise neznámého francouzského cestovatele, kterého v okolí Leptis Magna zajali piráti a který byl na místě dnešní Libye uvězněn. Po úspěšném návratu do své vlasti napsal o svém putování cestopis a zmínil i to, že objevil jakési ztracené město. Zbytky tehdy úplně zavátého Leptis Magna prozkoumalo několik učenců a z hlediska historie začala zkáza města. Mnoho sloupů a skvostů tehdejšího Leptis Magna bylo rozebráno a odvezeno do tehdejších center Egypta, některé části z Leptis Magna byly dokonce odvezeny do Paříže nebo Londýna. Tento hrůzný stav skončil rokem 1913, kdy Libyi začala okupovat Itálie, a Leptis Magna se dostalo do rukou italských archeologů, a začaly zde výzkumné práce. Písek, který Leptis Magna zavál, byl postupně z místa odvážen co nejdále, protože jinak by zpět navál za velmi krátkou dobu. Zásadní vývoj v objevování tajů Leptis Magna nastal v roce 1951, kdy Libye získala nezávislost a do výzkumu Leptis Magna se mohli zapojit odborníci z celého světa. Zejména angličtí odborníci díky pokročilým metodám modelování budov zjistili, že se Leptis Magna svým uspořádáním a vyspělostí značně podobalo tehdejšímu Římu, a i proto bylo pojmenováno jako "africký Řím". Asi největší zajímavostí bylo tržiště v Leptis Magna, které je zajímavé nejen svojí velikostí, ale i historickým významem. Jednalo se o jedno z nejdůležitějších tržišť mezi Evropou a Afrikou své doby. Zajímavostí také je, že se zde narodil známý římský vladař Septimus Severus. Od roku 1982 jsou ruiny historického města Leptis Magna zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.