Žijeme s vírou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3  
Sdílet
| Poslat odkaz

Narozeniny. O svátečních okamžicích všedního života (2011). Režie J. Hanák

Důvod blahopřání či kondolence? Zatímco v první části života jde o radostně očekávaný moment vstupu do klubu „těch o rok starších“, později se začne objevovat snaha je zatajit. Přibývající roky, zpočátku vítané, se postupně stávají hrozbou. Proč slavit narozeniny? Proč si je vůbec připomínat?

Protože každý důvod k oslavě je dobrý, řeknou někteří. Narozeniny ale nabízejí víc – a nemyslíme teď na žádné tajemné magické souvislosti. Jde o vděčnost, o prosté poděkování za příležitosti, které každý život nabízí. Je možné je nevidět (možná kvůli jiným, žádanějším), ale to vůbec nemaže jejich existenci. Vždycky existuje nějaká šance. A dá se vnímat ještě víc. Člověk se rodí pro tento svět, ale může se narodit i pro nebe. I v této souvislosti se dají vnímat narozeniny.

P. Ing. Jan Kotík

 • Klikněte pro větší obrázekNarozen v roce 1978 v Křižanově, rodišti sv. Zdislavy.
 • Vzdělání: Gymnázium Velké Meziříčí, VUT Brno – Fakulta Stavební, 3 roky studia filozofie a teologie na CMFT Olomouc, 2 roky studia teologie na Lateránské Univerzitě v Římě.
 • Pracuje jako kněz ve farním týmu „FATYM Přímětice“ (www.fatym.com).
 • Za největší úspěch považuje, když člověk objeví ve svém životě Boha.

Nicole Maláčová

 • Klikněte pro větší obrázekNarozena v roce 1975.
 • Vystudovala nejprve JAMU, obor činoherní herectví, poté Masarykovu univerzitu, obor speciální pedagogika (logopedie).
 • Herečka divadla Radost Brno a pedagog jevištní mluvy na VOŠH Praha.
 • Za životní úspěch pokládá moment, ve kterém pochopíte, za co stoji opravdu bojovat, kam směrovat své sily a myšlenky. Tím pádem pak umíte netrápit se zbytečnostmi a neřešit malichernosti.
 • Vdaná od svých 21 let za stále stejného partnera, její tři děti se jmenují Joshua, Victoria a Ella.

Jan Podstatzky-Lichtenstein

 • Klikněte pro větší obrázekRod Podstatzkých-Lichtenstein patří mezi staré moravské šlechtické rody. Pravděpodobným předkem rodu byl Sezema z Prussinowitz, který žil v polovině 14. století. V roce 1707 byl František Dominik Podstatzký z Prussinowitz, nejvyšší sudí a tajný rada, povýšen do hraběcího stavu Království českého. V roce 1762 zdědil jeho vnuk hrabě Alois Podstatzký z Prussinowitz (1723–1793) majetek, zvláště statek a zámek Telč, i jméno vymřelého rodu hrabat z Lichtensteina-Castelcornu. Tento rod není příbuzný s knížaty z Liechtensteina.
 • Aloisův syn Leopold (1763–1813) patřil do okruhu moravských osvícenců. Proslul jako lidumil a vlastenec, který se zasloužil o vznik moravskoslezské legie. Stejnojmenný syn Leopold (1801–1848) byl znalec a podporovatel hudby. Na zámku v Telči vydržoval kapelu a provozoval divadlo. Jeho vnuk hrabě Karel (1874–1946) sepsal knihu loveckých zážitků z Čech a z Afriky. Posledním majitelem Telče z rodu Podstatzkých byl hrabě Leopold (1903–1979).
 • Jeho bratr Alois (1905–1982) se oženil s hraběnkou Josefou Harrachovou (1905–2000) z Velkého Meziříčí a za 2. světové války podporoval partyzánské hnutí, což nebylo popíráno ani v dobách komunismu. Po roce 1989 byl zámek Velké Meziříčí rodu v rámci restituce navrácen (květen 1995). Současnými majiteli zámku a velkostatku Velké Meziříčí jsou děti Josefy a Aloise Podstatzkých-Lichtenstein: František Karel (* 1933), Maria (* 1936) a Jan (* 1937).
  Zdroj: Muzeum Velké Meziříčí (na webových stránkách Českého rozhlasu)

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • VĂ˝chodočeĹĄka Hannah 26. 1. 2021 15:09

  PohanskĂĄ vĂ­ra

  ProsĂ­m, rĂĄda bych, abyste přidali i o nĂĄs pohanskĂ˝ch věřícĂ­ch, zejmĂŠna o Zdeňk…

 • Karel 9. 1. 2017 13:12

  Karel

  Děkuji za moĹžnost poděkovat tvĹŻrcĹŻm tohoto pořadu za soustavnĂŠ poskytovĂĄnĂ­ inf…

 • Verde  •  9. 1. 2016 04:27

  Michal Kovačík

  člověk Michal Kovačík - je v něm vidět něco z bohatsvĂ­ moĹžnĂĄ frantiĹĄkĂĄnskĂŠ spi…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obrate se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Náboženství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

pondělí 26. 4. 2021 po půlnoci

Sláva vítězům, čest poraženým

pondělí 10. 5. 2021 po půlnoci

Půst a dieta
Anorekcie