Setkání Zbigniewa Czendlika s legendou českého sportu Věrou Čáslavskou

Věra Čáslavská se narodila 3. května 1942 v Praze. Od dětství se věnovala gymnastice, a když v 16 letech začala soutěžit, tak přicházel jeden úspěch za druhým. Mimo jiné byla jedenáctkrát mistryní Evropy, čtyřikrát mistryní světa a z olympiád si odvezla celkem sedm zlatých a čtyři stříbrné medaile. Světovou známost a oblibu jí přinesla zejména vítězství na LOH v Tokiu v r. 1964 a v Mexiku v r. 1968.

Rok 1968 byl pro Věru Čáslavskou vůbec zásadním. Kromě úspěchu na LOH v Mexiku, její svatby s Josefem Odložilem (reprezentantem v běhu) a následného ukončení sportovní kariéry také vystoupila proti okupaci Československa a podepsala známou petici Dva tisíce slov. Kvůli svému postoji byla posléze vyloučena z ČSTV. Dále se věnovala trénování mladých sportovců a na trenérském postu působila několik let i v Mexiku. Po revoluci spolupracovala s tehdejším prezidentem Václavem Havlem a aktivně působila i v Československém/Českém olympijském výboru a Mezinárodním olympijském výboru.

Po rodinné tragédii v roce 1993 se na dlouhou dobu stáhla do ústraní a na veřejnosti vystupuje až v posledních několika letech.

Jaké jsou její vzpomínky na olympijské hry? Udělá ještě šňůru nebo hvězdu? Jak se jí pracovalo s Václavem Havlem? Co považuje za svůj největší životní úspěch? A co jí pomohlo překonat těžká životní období? Na tohle všechno se této obdivuhodné dámy bude ptát farář Zbigniew Czendlik v pořadu Uchem jehly.

Věra Čáslavská
gymnastka

Věra Čáslavská

* 3. 5. 1942

† 30. 8. 2016


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST