Setkání Zbigniewa Czendlika s olympijskou vítězkou Kateřinou Neumannovou (2011). Režie L. Cmíral

Většina Čechů ji zná jako „Zlatou Katku“, olympijskou vítězku, mistryni světa, lyžařskou šampionku. Léta profesionální kariéry pro ni znamenala velké odříkání a dřinu, naučila ji sáhnout si na dno, zápasit až do vyčerpání sil, věřit sama sobě a také tvrdě bojovat – ovšem v duchu fair play. Kromě radosti z vítězství pociťovala i odloučení od svých vrstevníků. Kdo jí dodával sílu?

Po narození dcery Lucie v roce 2003 se obdivuhodně rychle dokázala dostat zpět do formy a získat nejlepší tituly. Narození dcery mělo pro Kateřinu velký význam, ovšem zásadní mezník v jejím životě přišel v roce 2007, kdy ukončila aktivní sportovní kariéru. Nalinkovaný život sportovkyně s pravidelným režimem a přesným rozplánováním času se rozplynul a bylo nutné začít znovu. Volnost a neuspořádanost – to byla nová pokušení a nástrahy života novopečené manažerky a sportovní funkcionářky. Jak se s nimi vypořádala?

Jako její největší prohru veřejnost vnímá Mistrovství světa v severském lyžování v Liberci v roce 2009, v jehož čele stála Kateřina coby prezidentka organizačního výboru a které skončilo s obrovskými dluhy. Ať už na tom nese jakýkoli podíl, tato skutečnost ukazuje, jak je sláva milované hvězdy vrtkavá a jak snadné je docílit zatracení. Jak se může člověk vyrovnávat s vlastními chybami a prohrami, co ho může přimět k „pokání“? A přes všechny úspěchy i neúspěchy – co je pro Kateřinu Neumannovou v životě nejdůležitější?

Na tyto a další otázky bude odpovídat v pořadu Uchem jehly moderátorovi Zbigniewu Czendlikovi.

Kateřina Neumannová
běžkyně na lyžích

Kateřina Neumannová

* 15. 2. 1973


Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST